Artykuły

Wrocław. "Lubiewo" w styczniu w WTW

Pamiętacie radykalną gejowską powieść Michała Witkowskiego, wrocławskiego pisarza? Kontrowersyjne "Lubiewo" wzbudzało zachwyt czytelników barwnością opowiadanej historii i wyczuwalną wrażliwością autora. Spektakl na podstawie tekstu pokażą w styczniu we Wrocławiu aktorzy krakowskiego Teatru Nowego.

"Lubiewo" będzie pokazane we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Do stolicy Dolnego Śląska przywiezie go gościnnie Teatr Nowy z Krakowa.

Michał Witkowski napisał tę powieść "dla wariatów takich jak ja, którzy lubią sztukę niepokorną, z czarną wizją świata, tę znaną ze spektakli według Sarah Kane, wierszy Wojaczka czy bitników" - tak mówił mi po jej publikacji.

Przedstawienie w krakowskim Teatrze Nowym wyreżyserował Piotr Sieklucki, który na wrocławskiej scenie przy ul. Rzeźniczej w kwietniu tego roku wystawił bardzo dobrze przyjęte "Pożegnanie jesieni" według Witkacego.

W "Lubiewie" grają: Paweł Sanakiewicz, Edward Kalisz, Krystyna Czubówna, Teofil Pietroń i Mikołaj Mikołajczyk. Fabuła scenicznego "Lubiewa" została nieco skrócona.

Opowieść będzie toczyć się w przeszłości starzejących się homoseksualistów. On - Patrycja i on - Lukrecja w latach swojej świetności "polowały" w parku na heteroseksualnych mężczyzn. Teraz zostają zamknięci we własnej przeszłości, w starym gomułkowskim bloku. Nieustannie toczą opowieści o AIDS, które zbierało pierwsze żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła granice, o seksualnych przygodach w parku, o rosyjskich żołnierzach stacjonujących w komunistycznej Polsce, o młodości i swoim pierwszym "pedalskim" razie.

Odwiedza ich dziennikarz, który spisuje historię ich życia. Patrycja i Lukrecja prześcigają się w opisach tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80. Ale przede wszystkim przechwalają się miłosnymi wyczynami z heteroseksualnymi mężczyznami.

Powieść "Lubiewo" została przetłumaczona na dwadzieścia języków. Jaka będzie jej sceniczna adaptacja? Dowiemy się 17, 18 i 19 stycznia o godz. 19. Można już rezerwować bilety - kosztują 50 zł (normalne) i 45 zł (ulgowe).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji