Artykuły

Warszawa. Zmarł Zbigniew Safjan

W wieku 89 lat zmarł Zbigniew Safjan, wybitny prozaik, eseista, dramaturg, scenarzysta filmowy i telewizyjny - poinformował syn pisarza Piotr Safjan.

Zmarły był autorem znanych powieści "Pole niczyje", "Kanclerz" i współautorem - z Andrzejem Szypulskim - "Stawki większej niż życie". Miał 89 lat.

Zbigniew Safjan urodził się 2 listopada 1922 roku w Warszawie. W czasie wojny był porucznikiem Ludowego Wojska Polskiego.

Po wojnie ukończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. Od 1950 r. pracował jako dziennikarz i publicysta m.in. w miesięczniku "Polska", w warszawskiej "Kulturze", "Nowinach Literackich i Wydawniczych". Od 1951 kierował działem propagandy w Centralnym Zarządzie Księgarstwa.

Jako pisarz Safjan debiutował tomem opowiadań "Wiosna przychodzi jesienią" (1955). Był też autorem m.in. powieści "Pole niczyje" (sfilmowanej w 1988), "Kanclerz" (ekranizacja w 1989), "Strach", "Potem nastąpi cisza".

Jako scenarzysta zadebiutował w 1965 roku. Największe triumfy Safjan święcił w scenopisarskim duecie z Andrzejem Szypulskim. Pod pseudonimem Andrzej Zbych stworzyli oni: "Stawkę większą niż życie" (1967-68), cykl filmowy "Najważniejszy dzień życia" (1974) i serial "Życie na gorąco" (1978). W roku 2000 napisali razem 12 nowych odcinków "Stawki" i scenariusz filmu pełnometrażowego opowiadającego o powojennych losach dwóch głównych bohaterów serialu - Klossa i Brunnera.

W latach 1967-1990 Safjan był członkiem PZPR, a w latach 1971-1973 członkiem Komitetu Warszawskiego PZPR. W latach 1982-1984 wchodził w skład Tymczasowej Rady Krajowej PRON. W 1983 roku wybrany został w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

W latach 2004-2007 Zbigniew Safjan był redaktorem "Słowa żydowskiego".

Safjan odznaczony był Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i statuetką Gwiazdy Telewizji Polskiej (z okazji 50-lecia TVP).

***

Aktor Stanisław Mikulski:

- Wiadomość o śmierci Zbigniewa Safjana przyjąłem z ogromnym żalem. Jeszcze niedawno, chyba miesiąc temu, widzieliśmy się i nic nie wskazywało na to, że Zbigniew Safjan wkrótce odejdzie.

To był wspaniały człowiek. Miły, uczynny, serdeczny, uroczy. Jest mi teraz niezmiernie przykro. Znałem go od prawie 50 lat. Mam w swoim domu wiele książek przez niego podarowanych. Jako pisarz był niezwykle płodny. Wciąż, nawet gdy osiągnął już wiek zaawansowany, myślał o nowych tekstach.

Scenariusze filmowe i telewizyjne jego autorstwa są znakomite. Scenariusz "Stawki większej niż życie" Zbigniew Safjan napisał wspólnie z Andrzejem Szypulskim. Safjan i Szypulski na planie serialu bywali rzadko. Jednak nasza znajomość utrzymała się później przez wiele lat.

Krytyk filmowy Tomasz Raczek:

- Zbigniew Safjan był niewątpliwie legendą związaną z polskim filmem, legendą polskiego scenopisarstwa. Był scenarzystą znanym i bardzo cenionym. Tworzył świetnie, oryginalne teksty, które nie były oparte na zapożyczeniach z Hollywood. Dziś, kiedy problemem polskiego kina jest zbyt mała liczba bardzo dobrych scenariuszy, gdy świetny scenarzysta jest na wagę złota tacy twórcy, jak Zbigniew Safjan są szczególnie szanowani.

Znakomity był duet scenarzystów o wspólnym pseudonimie "Andrzej Zbych", czyli duet Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski. Razem stworzyli m.in. scenariusz popularnego serialu telewizyjnego "Stawka większa niż życie". Przypomnijmy, że Zbigniew Safjan, razem z Szypulskim, był również twórcą scenariusza wybitnego serialu z lat siedemdziesiątych pt. "Najważniejszy dzień życia". Niektóre odcinki z tego cyklu przeszły do legendy, jak na przykład doskonała "Gra" z Ryszardą Hanin w obsadzie.

Ja sam Zbigniewa Safjana miałem okazję poznać dopiero niedawno. Zwróciłem uwagę na to, że był on człowiekiem bardzo skromnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji