Artykuły

Łódź. Eksperci zdecydują o pieniądzach na kulturę

- Mam nadzieję, że praca w gronie: eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy pozwoli na obiektywny wybór imprez, które zasługują na finansowe wsparcie ze strony miasta - mówi Jakub Wiewiórski, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ. Zakończył się pierwszy nabór na ekspertów

Do wydziału kultury zgłosiło się 45 osób, które chcą zostać ekspertami oceniającymi wnioski na dofinansowanie imprez kulturalnych. Zdecydują o losie i wielkich festiwali, i kameralnych spotkań.

Kim są przyszli eksperci? UMŁ szukał osób dobrze znających sektor pozarządowy, wykazujących się szeroką wiedzą o kulturze popartą odpowiednim wykształceniem lub doświadczeniem, z rozeznaniem w specyfice działań artystycznych i kulturalnych. Dodatkowymi atutami miały być: doświadczenie w ocenianiu projektów finansowych ze środków publicznych lub prywatnych, aktywne uczestnictwo w kulturze i życiu publicznym, doświadczenie w organizowaniu wydarzeń o charakterze kulturalnym, wykształcenie wyższe oraz rekomendacje co najmniej trzech podmiotów działających w sferze kultury.

- Wnioski oceniamy zgodnie z podanym do publicznej wiadomości regulaminem - mówi Jakub Wiewiórski, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ. - Eksperci pomogą nam ocenić wartość merytoryczną poszczególnych projektów oraz kosztorysy. Ocena ma miejsce podczas całodniowych spotkań. Jak uczy tegoroczne doświadczenie, to burzliwa wymiana poglądów i gorąca dyskusja.

Do wydziału kultury zgłosili się przedstawiciele uczelni i instytucji kultury, a także muzycy, artyści plastycy, filmowcy, performerzy. I jedna z radnych. Nabór był prowadzony według kategorii: film, teatr, muzyka poważna, muzyka rozrywkowa, sztuki wizualne, literatura, interdyscyplinarne i inne wskazane przez kandydatów.

O tym, kto będzie oceniał konkretne wnioski, zdecyduje losowanie. Aby uniknąć nepotyzmu, każdy członek komisji będzie składał oświadczenie, że nie ma związku z przedłożonymi ofertami. Po ogłoszeniu wyników konkursu UMŁ poinformuje, kto oceniał poszczególne wnioski.

- Mam nadzieję, że praca w gronie: eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy pozwoli na obiektywny wybór imprez, które zasługują na finansowe wsparcie ze strony miasta - mówi Wiewiórski.

Dotychczas eksperci nie otrzymywali wynagrodzenia. Ma się to zmienić od najbliższego konkursu, który zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Na razie jednak nie wiadomo, ile będą zarabiać eksperci. Będzie to uzależnione od liczby złożonych wniosków.

Trwa jeszcze weryfikacja zgłoszeń pod kątem formalnym. Najpóźniej na początku przyszłego tygodnia wydział kultury poinformuje, kto znalazł się w bazie.

To nie koniec naborów. Ale jeśli będą ogłaszane, to już po grudniowych konkursach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji