Artykuły

Legnica. Premiera "Zimno, duszno mi" u Modrzejewskiej

Teatr Anagram działający przy Pogotowiu Teatralnym prowadzonym w Legnicy zaprezentuje przyjaciołom teatru spektakl "Zimno, duszno mi". To historia dwóch sióstr, z których jedna cierpi na depresję. Gościnna premiera 2 grudnia o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru im. Modrzejewskiej.

Spektakl "Zimno, duszno mi" to historia dwóch sióstr. Jedna z nich na swojej drodze spotyka depresję. Nie potrafi z nią walczyć, więc choroba zaczyna kierować jej życiem. Emocje biorą górę nad rozsądkiem.

Katarzyna Kaźmierczak, pomysłodawczyni projektu zaznacza, że sztuka prowokuje do rozmowy o chorobie psychicznej. - Nie chcemy męczyć odbiorców dydaktycznymi informacjami, dlatego zdecydowaliśmy się na projekt społeczno - artystyczny - mówi Kaźmierczak. - Według prowadzonych badań w 2020 roku co druga osoba na świecie będzie cierpieć na depresję.

Kasia Kaźmierczak wciela się w rolę starszej siostry, którą nagle dotyka choroba psychiczna. - Dziewczyna mieszkała z matką chorą na depresję, nie wiedziała jak poradzić sobie z chorobą, stała się współuzależniona - dodaje legnicka aktorka. - Niewiele wie o depresji, a po śmierci matki choroba nadal rzutuje na jej życie. "Zimno, duszno mi" to kumulacja wielu rozmów. Pomysł na powstanie spektaklu rodził się etapami. - Chcieliśmy uniknąć banalności a jednocześnie przedstawić problem z jak najbardziej wiarygodnej strony - zaznacza Kaźmierczak.

Spektakl będzie grany nie tylko w Legnicy. - Zamierzamy odwiedzić miejsca społecznie zdegradowane oraz ośrodki zdrowia psychicznego i domy kultury na terenie Dolnego Śląska - kontynuuje pomysłodawczyni. - Chcemy nawiązać współpracę z Zakładem Teatru i Dramatu IFP UAM w Poznaniu, Instytutem Treningu i Edukacji Psychologicznej z Krakowa, zamierzamy także odwiedzić łódzkie biennale Terapia i Teatr.

Projekt powstał przy wsparciu Fundacji Rosa. - Zdecydowaliśmy się go wesprzeć, bo oprócz działań związanych z edukacją, zdrowiem i terapią dokładamy wszelkich starań, aby uwrażliwiać dzieci i młodzież na innego typu zagadnienia - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. - Do takich należy niebezpieczeństwo wykluczenia z życia społecznego, jakie dotyka niektóre grupy ze względu na ich niepełnosprawność czy odmienność.

Spektakl przygotowało Pogotowie Teatralne, które prowadzi terapię dla osób chorych psychicznie poprzez sztukę (chyba nie o to chodziło autorce tekstu, a zaskakujący sens jest wyłącznie efektem kłopotów z wadliwą konstrukcją tego zdania - przyp. red. serwisu).

Gościnna premiera w piątek 2 grudnia o godz. 19 na Dużej Scenie w legnickim teatrze.

Scenariusz i reżyseria - Paweł Kamza. Występują - Magda Biegańska, Aneta Jewuła, Katarzyna Kaźmierczak, Marzena Polakowska, Anna Torbińska, Justyna Zielińska, Darek Garmada, Bartłomiej Szczesiak, Darian Wiesner.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji