Artykuły

Litwa. Podsumowanie Roku Czesława Miłosza

W ramach obchodzonego na Litwie Roku Miłosza, Instytut Polski w Wilnie zrealizował około 30 projektów promujących osobę i twórczość noblisty. Strona litewska, na czele z Instytutem Literatury i Folkloru Litwy, takich projektów zrealizowała ponad 100 w całym kraju.

- Najważniejszy cel, jaki udało nam się osiągnąć, to zadomowienie się Miłosza na Litwie - powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Kasner.

W poniedziałek w Wilnie odbyło się spotkanie pt. "Na pożegnanie Roku Czesława Miłosza", podsumowujące roczne działania związane z ogłoszonym w Polsce i na Litwie bieżącego roku rokiem noblisty.

Rok Czesława Miłosza na Litwie zainaugurowały w lutym XII Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie, na których Miłosz zajął czołową pozycję. Przez cały rok w Wilnie odbywały się spotkania poetycko-muzyczne, na których utwory polskiego poety czytali m.in. minister kultury Litwy Arunas Gelunas i ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski. W Wilnie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe: na budynku byłego gimnazjum Zygmunta Augusta, w którym uczył się przyszły noblista, a także na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie studiował.

W całym kraju odbywały się konferencje międzynarodowe, koncerty poświecone 100. rocznicy urodzin poety, zostało otwartych wiele wystaw, w szkołach realizowane były projekty edukacyjne.

Dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru, Mindaugas Kvietkauskas, na początku tego roku w jednym z wywiadów odnotował, że Czesław Miłosz - który urodził się na Litwie, w Szetejniach koło Kiejdan, w Wilnie się uczył i studiował - praktycznie nie jest znany w społeczeństwie litewskim.

Dlatego też - jak się odnotowuje - jednym z sukcesów obchodów Roku Czesława Miłosza na Litwie jest wprowadzenie, na wniosek dyrektora Kvietkauskasa, do programów szkolnych twórczości Miłosza. Dotychczas bowiem w szkołach litewskich Miłosza się nie czytało. Wyjątek stanowiły szkoły z polskim językiem nauczania.

Końcowa impreza miłoszowska na Litwie odbędzie się 16 grudnia, gdy zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu na najlepszą publikację poświęconą idei współistnienia narodów mieszkających na terenach Polski i Litwy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji