Artykuły

Rock opera "Krzyżacy" ratuje honor polskiego Wrocławia

Krzysztof Grzelczyk (były wojewoda dolnośląski z PiS) obnażył na swoim blogu brak narodowego wyrobienia dyrektorki Opery Wrocławskiej Ewy Michnik, która w Święto Niepodległości postanowiła pokazać "Kniazia Igora" Aleksandra Borodina. Jak to możliwe, że w polskim Wrocławiu czci się 11 listopada opowieścią o średniowiecznych bojach Rusinów z Połowcami? - pisze Beata Maciejewska Gazecie Wyborzej - Wrocław.

Autor piętnuje na razie tylko Ewę Michnik, sugerując, że za jej degrengoladę odpowiada redaktor naczelny wrocławskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Wmówił przecież wrocławianom, że przyzwoici ludzie manifestują tylko 9 listopada, więc szefowa Opery poczuła się zwolniona z obowiązku manifestowania uczuć narodowych 11 listopada i sięgnięcia po dorobek polskich twórców. W efekcie mamy na świąteczny obiad pasztet z Rusinów.

Grzelczyk nie stworzył jeszcze kanonu dzieł do wykorzystania 11 listopada i to trzeba szybko naprawić. Bo nie bardzo wiadomo, co Michnik powinna zamiast Rusinów i Połowców pokazać. Czy "Faust", "Diabły z Loudun", "Król Roger" lub "Margier" - choć są polskimi operami - jeszcze większego spustoszenia nie zrobią w naszych uczuciach patriotycznych? Być może trzeba rozpisać konkurs, bo przecież z jednym "Strasznym Dworem" długo nie pociągniemy.

Problem nie ogranicza się tylko do Ewy Michnik. W dniu święta narodowego teatry gremialnie od Narodu się odwróciły. Teatr Polski wystawia na scenie kameralnej "Kazimierza i Karolinę" autorstwa Austriaka Odona von Horvatha (na dodatek akcja się toczy w galerii handlowej, która powinna być zamknięta w święto na głucho), teatr Komedia gra angielską farsę o bigamii i kazirodztwie, a bohaterem wieczoru u Ad Spectatores jest "Goryl, który uciekł z wybiegu w zoo i porwał kobietę".

Na szczęście honor Wrocławia ratują "Krzyżacy", rock opera w Hali Orbita oraz "Dzieci innego Boga" - spektakl w CIA (Centrum Inicjatyw Artystycznych) - " surrealistyczne historie opowiadające o zwykłym człowieku popadającym w nałóg, zawieszonym pomiędzy światem realnym a światem omamów".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji