Artykuły

Kraków. 3. Conrad Festival na antenach Polskiego Radia

W Krakowie, pod hasłem "W poszukiwaniu utraconych światów", rozpoczął się kolejny Festiwal Literacki im. Josepha Conrada. Programy 2 i 3 Polskiego Radia, patroni przedsięwzięcia, przygotowały specjalne audycje poświęcone tegorocznej imprezie, która gromadzi osobistości światowej literatury.

Zaproszenie do Krakowa na Conrad Festival przyjęli m.in.: Michel Houellebecq, Roberto Calasso, Alberto Manguel, David Grossman, Eva Hoffman, Zeruya Shalev, Namita Gokhale, Anders Bodegard, Andrej Chadanowicz, Uładzimir Niaklajew, Maciej Zaremba Bielawski, Jacek Dehnel, Andrzej Stasiuk, Tadeusz Sławek, Manuela Gretkowska i Marek Bieńczyk. W programie m.in. blisko 40 spotkań z pisarzami, ciekawe wydarzenia muzyczne, wystawy oraz pokazy filmów.

Pierwszego dnia festiwalu w Operze Krakowskiej odbyła się europejska premiera opery "Itamar Meets the Rabbit" Yoni Rechtera na podstawie libretta Davida Grossmana, który wystąpił w roli narratora. Gościem specjalnym koncertu był sam kompozytor, wystąpili izraelscy soliści oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia pod batutą Ilana Mochiacha. Koncert transmitował Program 2 Polskiego Radia.

Najciekawsze wydarzenia festiwalu omówią na antenie radiowej Dwójki: Hanna Maria Giza (3 listopada w "Sezonie na Dwójkę" o godz. 18.00), Marta Strzelecka, Adam Suprynowicz i Mike Urbaniak (4 listopada w audycji "Kultura w wielkim mieście" o godz. 18.00), Michał Montowski oraz Michał Nowak (5 listopada w "Przestrzeniach kultury" o godz. 12.00).

Program 3 również zaprasza na specjalne relacje: w piątkowej "Trójce pod Księżycem" Barbara Marcinik porozmawia o festiwalu między innymi z Magdaleną Sroką, wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji. Po koncercie Tomasza Budzyńskiego festiwalowe studio odwiedzi prawdopodobnie również Andrzej Stasiuk. W audycji wiele informacji o najważniejszych punktach programu festiwalu i wskazówki - czego, będąc w weekend w Krakowie, ominąć nie można.

Z kolei w sobotę w "Radiowym Domu Kultury" Michał Nogaś opowie o wydarzeniach towarzyszących festiwalowi - między innymi o wystawie-instalacji "Utrwalone w sztuce" Narasha Kapurii i o "Lekcji czytania literatury dla dzieci", która odbędzie się w krakowskim Bunkrze Sztuki w niedzielę w samo południe. Pierwszej próby podsumowania festiwalu podejmie się Barbara Marcinik w "Magazynie Bardzo Kulturalnym". Współgospodarzem wydania będzie Wojciech Bonowicz, poeta i felietonista "Tygodnika Powszechnego".

Conrad Festival trwa od 2 do 6 listopada br. Organizatorami są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja "Tygodnika Powszechnego".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji