Artykuły

Bydgoszcz. Inicjatywy obywatelskie w Aneksie Prapremier

Koniec Festiwalu Prapremier to nie koniec teatralnej uczty. W weekend kolejne spektakle, dyskusja i pokaz filmów. Równouprawnienie kobiet, polsko-niemiecka historia i prawa osób z zespołem Downa. Motywem przewodnim tegorocznego Aneksu Festiwalu Prapremier są teatralne inicjatywy obywatelskie.

Teatr Polski zaprasza na kontynuację Festiwalu Prapremier. W piątek, 14 października, o godzinie 19.00 tegoroczny Aneks otworzy spektakl Marty Górnickiej pt. "Chór kobiet". Sztuka opowiada o doświadczeniach 25 kobiet w różnym wieku, wykonujących różne zawody. Na początku chórem mówią o dobrych przepisach kulinarnych i dobrych mężczyznach, aby ostatecznie przejść do mocnych i trudnych tematów, dotyczących obrazu kobiet w społeczeństwie konsumpcyjnym, przymusowych czynności na rzecz ideałów piękna i zwątpienia w nie...

Sobotnie popołudnie rozpocznie się o godz. 17.00 spektaklem pt. "Portret" w reżyserii Justyny Sobczyk z Teatru 21 z Warszawy. Zdaniem Karoliny Krawczyk z miesięcznika "Teatr", jest to z całą pewnością więcej niż teatr, bo jego funkcje terapeutyczne są nieocenione. Poprzez działania fizyczne i improwizacyjne, poprzez regularną wspólną pracę warsztatową oswajane jest w tym teatrze także ciało - ciało "inne", "ułomne", "odmienne", "aseksualne", często ukryte, wykluczone, zablokowane i z całą pewnością tabuizowane.

Na zakończenie Aneksu - 16 października - odbędzie się premierowy pokaz spektaklu "Sunday Bloody Sunday" Anny Włodarskiej w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Początek o godz. 19.00. Młodzi bydgoszczanie zmierzą się z bolesnymi tematami polsko-niemieckiej historii, a dokładnie będą nawiązywać do bydgoskiej krwawej niedzieli z jej tragicznym wydźwiękiem.

Nie zabraknie też pokazu filmów dokumentalnych, a wśród nich obrazu pt. "Downtown", opowiadającego o przedsięwzięciu fotograficznym Oiko Petersena, który wykonał sesję zdjęciową z osobami chorymi na zespół Downa. Modele ubrani w kreacje specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów wcielają się w role bohaterów swoich marzeń. Wieczorem zostanie wyświetlony film pt. "21", historia dziewcząt i chłopców z bydgoskiego zespołu Amadeo, którzy podczas wspólnych zajęć tanecznych i wyjazdów zakochują się po raz pierwszy. Seanse zaplanowane zostały na sobotę na godz. 19.00. A w niedzielne popołudnie - o godz. 17.00 - Teatr Polski zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym "Czy sztuka powinna wychodzić w miasto? Potencjał i zagrożenia związane z interwencjami artystycznymi w przestrzeń miejską", który poprowadzi Joanna Erbel z "Krytyki Politycznej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji