Artykuły

Szczecin. Konferencja poświęcona teatrowi Anny Augustynowicz

Zakład Mediów i Komunikowania z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza do udziału w konferencji naukowej, poświęconej twórczości teatralnej Anny Augustynowicz. Konferencja towarzyszyć będzie obchodom 20. rocznicy pracy artystycznej reżyserki w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

W dniach 15-18 grudnia br. w Szczecinie pokazane zostaną cztery przedstawienia, wyreżyserowane przez obecną dyrektor artystyczną teatru Współczesnego w Szczecinie. Będą to kolejno:

15.12. - "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci" (Teatr Lalek "Pleciuga"),

16.12. - "Pieszo" (Teatr Wybrzeże w Gdańsku),

17.12. - "W małym dworku" (OCH-teatr w Warszawie),

18.12 - "Migrena" (Teatr Współczesny w Szczecinie).

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano: prezentacje spektakli zrealizowanych przez Annę Augustynowicz w Teatrze Telewizji, koncert muzyki teatralnej od lat współpracującego z artystką kompozytora Jacka Wierzchowskiego oraz liczne panele dyskusyjne, w których udział wezmą teatrolodzy, krytycy i twórcy teatralni.

Chcemy, aby towarzysząca grudniowym spotkaniom konferencja stała się okazją do badawczego namysłu nad dwiema twórczymi dekadami, bowiem 13 grudnia 1991 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbyła się premiera "Klątwy" Stanisława Wyspiańskiego jako pierwsza w Szczecinie, lecz szósta od debiutu (1 kwietnia 1989 roku) praca reżyserska Anny Augustynowicz. Proponujemy, aby nasze dwudniowe obrady (15-16 grudnia 2011 roku) odbyły się pod hasłem

"Teatr Anny Augustynowicz i jego konteksty"

Nie wykluczając nikogo, zachęcamy przede wszystkim młode pokolenie badaczy teatru i dramatu (doktorów i doktorantów różnych dyscyplin humanistycznych) do swobodnego poszukiwania problemów badawczych. Sugerujemy jedynie, że nasza dyskusja mogłaby się toczyć wokół kilku ogólnych problemów, takich jak estetyka sceny, wybory repertuarowe, zespół aktorski, rozpatrywanych zarówno w ujęciach panoramicznych i syntezach, jak też monograficznie, w odniesieniu do wybranych, pojedynczych realizacji. Punktem wspólnym pozostaje metoda twórcza Anny Augustynowicz, jej tożsamość reżyserska, rozpoznawalny język inscenizacji współtworzonych przez aktorów, scenografów, kostiumologów, kompozytorów i reżysera światła, ale także w niemałym stopniu przez autorów dramatów oraz tłumaczy.

Liczymy, że z rozmów podczas konferencji wyłoni się szeroki obraz Teatru Anny Augustynowicz, postrzeganego w różnych perspektywach i aspektach, co pozwoli na zebranie zaprezentowanych wypowiedzi w formie monograficznej, recenzowanej publikacji naukowej.

Na zgłoszenia oczekujemy do 20 października 2011 roku. Załączmy kalendarium oraz zasady uczestnictwa wraz z kartą zgłoszenia.

Opiekun naukowy Komitet organizacyjny

Dr hab. prof. US Robert Cieślak mgr Katarzyna Sołtan

Kierownik Zakładu Mediów i Komunikowania mgr Paweł Gąsowski

mgr Bartosz Florczak

***

KALENDARIUM

20.10.2011 r. - termin zgłoszenia tematu wraz z abstraktem

(na adres: konf.teatr.anny.augustynowicz@gmail.com)

31.10.2011 r. - decyzja o przyjęciu tematu

14.11.2011 r. - wniesienie opłaty konferencyjnej (tylko w przypadku rezerwacji noclegów)

15-16.12.2011 r. - obrady

WARUNKI UCZESTNICTWA

1. Zgłoszenie tematu wraz ze streszczeniem w terminie do 20 października.

2. Wniesienie opłaty konferencyjnej przeznaczonej na pokrycie kosztów noclegu w wysokości 250 zł (numer konta zostanie podany po przyjęciu zgłoszenia).

Świadczenie w ramach opłaty konferencyjnej obejmuje dwa noclegi ze śniadaniem (terminy należy wskazać w zgłoszeniu; oferujemy pomoc w rezerwacji dodatkowych noclegów, jeśli uczestnik zdecyduje się na dłuższy pobyt i uczestnictwo w kolejnych wydarzeniach obchodów jubileuszowych).

Uczestnicy konferencji mają możliwość udziału w wieczornych spektaklach (należy określić w zgłoszeniu). Planowane jest także wydanie publikacji w formie naukowej monografii recenzowanej.

Konferencja realizowana w ramach projektu "Teatr Anny Augustynowicz. 20 lat po Klątwie". Projekt współfinansowany przez MKiDN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji