Artykuły

Gdańsk. Szkoła dramatu w klubie Żak

W najbliższą sobotę i niedzielę (1-2 października) odbędzie się pierwsza odsłona Szkoły Dramatu. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Zachęcamy do przybycia i uczestnictwa w dramatopisarskim "Placu zabaw" z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i Magdą Fertacz.

SZKOŁA DRAMATU / Plac zabaw z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk (na zdjęciu) i Magdą Fertacz

1.10 - 2.10.2011 / G. 11:00 - 15:00 i 16:00 - 19:00

SZKOŁA DRAMATU to cykl dwudniowych spotkań, które poprowadzą najbardziej uznani dramatopisarze i dramaturgowie polscy: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Magda Fertacz, Szymon Wróblewski i Sebastian Majewski.

Po pierwsze: bunt!

Bunt przeciwko ciężkiej pracy. Bunt przeciwko mozołowi pisania. Bunt przeciwko męce twórczej. Nie! - wizji tysięcy bolesnych dupogodzin. Tak! - wizji tysięcy radosnych dupogodzin. Życie jest placem zabaw. Chodźmy na plac, piszmy nasze życie.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Popatrz na słowa, jak na klocki, z których można układać dowolne kombinacje. Zapomnij o tym, jakie budowle stworzyli Beckett, Witkacy, Bernhard, czy Ravenhill. Wszystko, czego potrzebujesz, jest obok. Rozejrzyj się, twórz i oddychaj. Baw się tym, co powstało. Bo cokolwiek to jest, jest doskonałe.

Magda Fertacz

UWAGA: Grupa max 20 osób, wiek: od 18 lat. Uczestnicy warsztatów powinni przynieść ze sobą

poduszkę (taką jak na sofę) i karimatę.

KARNETY:

Karnet na dwudniowe warsztaty: 50,-

Sprzedaż karnetów w kasie Klubu. Karnety należy wykupić przed pierwszymi zajęciami (wstęp na zajęcia za okazaniem karnetu). Karnety są ważne wyłącznie na dany blok zajęć, niewykorzystane zajęcia przepadają. Kasa jest czynna w godz. 15.00 - 21.00 (sb i nd od g. 16.00). Dodatkowe informacje: agata.brzoska@klubzak.com.pl; 58 344 05 73.

SZKOŁA DRAMATU - część składowa INSTRUMENTARIUM TEATRU (blok warsztatów odbywających się przy projekcie PC Drama, dotyczący tkanki teatru, z której skonstruowany jest spektakl, czyli komponentów takich jak: muzyka, scenografia, gra aktorska).

Magda Fertacz - laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie. Zadebiutowała sztuką Kurz, wyróżnioną w konkursie Radom Odważny w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Radomiu w 2005 r. i wystawioną w Teatrze Narodowym w Warszawie. Kolejna sztuka Absynt (2005) została wystawiona przez Teatr Laboratorium Dramatu w Warszawie, w reżyserii Aldony Figury. Sztuka Absynt zdobyła drugie miejsce na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni oraz wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Kultury na wystawienie sztuki współczesnej. Dramat Trash Story wygrał pierwszą edycję Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Tekst Trash Story znalazł się w finale w konkursie Ministerstwa Kultury na wystawienie sztuki współczesnej. Sztuka Białe Baloniki znalazła się w finale w konkursie Ministerstwa Kultury na wystawienie sztuki współczesnej. Teksty Magdy Fertacz zostały przetłumaczone na: rosyjski, bułgarski, serbski, węgierski, szwedzki, niemiecki, czeski, słowacki, hebrajski. Jej dramaty znalazły się w licznych publikacjach: Absynt - antologia najnowszego dramatu polskiego "Made in Poland" pod redakcją Romana Pawłowskiego, Absynt - "Współczesny Dramat Polski", Izrael 2008, Absynt - "Nowa Polska Dramaturgia", Bułgaria 2008, Absynt - Antologia Współczesnego Dramatu Polskiego, Rosja 2010, Absynt - Psihoterapolitica - Antologia Dramatu Polskiego, Rumunia, 2010, Trash Story - Dialog 2008, Trash Story - Vlna, Słowacja 2008, Białe Baloniki - Dialog 2010. Pozostałe dramaty Magdy Fertacz: Hymen 2008, Wycinanka 2009, Nie Gaście 2010, III Furie 2011, Śmierć Kalibana 2011.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk - dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi. Jest autorką sztuk Szajba, Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Katarzyna Medycejska, Burmistrz, Walizka, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Żelazna Kurtyna, Koniec świata, Madonna, Bruno Schulz: Mesjasz, Niezwykła podróż Pana Wieszaka (dla dzieci), a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń (2003). Jest także współautorką sztuki teatralnej III Furie - razem z Magdą Fertacz i Sylwią Chutnik (2011). Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali Marcin Liber, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Nina Guehlstorff, Katarzyna Kurzeja. Prezentowane były w Polsce i za granicą. Teksty sztuk zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, serbski, chorwacki, czeski, rosyjski, rumuński, szwedzki, hiszpański, hebrajski. Czytania tekstów sztuk odbywały się w Polsce oraz za granicą: w Niemczech, Francji, Szwecji, Czechach, Rosji, Rumunii, USA, wkrótce w Belgii i Hiszpanii. Otrzymała liczne nagrody: wyróżnienie za tekst sztuki Śmierć Człowieka Wiewiórki podczas konkursu "ulrike" (TR Warszawa 2006) i w ramach XIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (2007); za sztukę Walizka otrzymała Główną Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności w Konkursie Metafory Rzeczywistości (2008 r.); słuchowisko, które powstało na podstawie tekstu Walizki otrzymało Grand Prix na Festiwalu PRiTV "Dwa Teatry - Sopot 2009"; Walizka otrzymała też Główną Nagrodę w kategorii "tekst sztuki teatralnej" w XV Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (2009); sztuka Madonna zwyciężyła w Konkursie Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu na dramat inspirowany Zemstą Aleksandra Fredry (2009); sztuka Burmistrz znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stueckemarkt w Berlinie (2011). Autorka współpracuje jako dramaturg z reżyserem Marcinem Liberem - przy spektaklu ID Teatru Współczesnego ze Szczecina (2008), Herbert - rekonstrukcja poety (2008), Oratorium - Piekło nasze (2010), III Furie Teatru w Legnicy (2011).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji