Artykuły

Wrocław. "Kompleks Portnoy'a" na IFF

Spektakl Teatr Konsekwentnego zobaczymy 22 września na w CS Impart, w ramach Interdyscyplnary Fringe Festival

"Kompleks Portnoya" to kultowy i zarazem skandalizujący tekst - manifest młodego pokolenia lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Jeden z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało - od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca. Tekst obyczajowy rozprawiający się za jednym zamachem z tabu seksu i jedzenia w moralności mieszczańskiej, dominacją religii i matki w kulturze żydowskiej, mitem ojca i psychoanalizy.

Anegdota rodzinna głosi że kiedy byłem malutki, odwróciłem się od okna przez które obserwowałem zawieję śnieżną i zapytałem z powagą w głosie: "Mamusiu czy MY wierzymy w zimę?"

Aleksander Portnoy - lat 33, 158 punktów ilorazu inteligencji," jedyny synuś swojej mamusi", spadkobierca agenta ubezpieczeniowego z permanentnym zatwardzeniem, "Raskolnikow onanizmu", "Żyd antysemita", "nos na kwintę", jęczydusza, smutas i maruda, chłopiec który znalazł prawdziwą małpkę na ulicach Nowego Yorku a następnie zdeprawował Ją "niechcący". Aleksander Portnoy w podróży, z której nie ma powrotu ale w którą powinien udać się każdy z nas. A na jej początku zawsze stoi ten sam znak z napisem; " moje pierwsze wspomnienie". Aleksander Portnoy - "Mamusiu czy MY wierzymy w zimę?"

***

22 września 2011, godz. 19:00 sala kameralna CS Impart

BILETY: 40 zł

rezerwacje@impart.art.pl

tel. 071/341 94 32

BILETY:

40 zł

rezerwacje@impart.art.pl

tel. 071/341 94 32

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji