Artykuły

Widz osądzi czarownice

Po "Szewcach u bram" Jana Klaty z IV Rzeczpospolitą postanowiła rozliczyć się Izabella Cywińska.

Choć akcja dramatu Arthura Millera dzieje się w XVII-wiecznej Nowej Anglii, mówi m.in. o ostrej nagonce politycznej w Stanach, jaką zapoczątkował w latach 50., serią oskarżeń o współpracę z komunistami senator McCarthy, a która doprowadziła do ostrych podziałów społecznych. - Nie jesteśmy daleko od tego, aby to, o czym pisał Miller, nie działo się znowu - mówi Cywińska. - U nas w ciągu ostatnich dwóch lat wykształcił się podział na tych, którzy mają rację i tych, którzy jej nie mają - dodaje i zapewnia, że daleka jest od politycznej dosłowności. Dlatego aktorzy zamiast nosić współczesne garnitury, ubrani zostali w kostiumy.

- Nie trzymamy się wiernie epoki - tłumaczy grający w spektaklu Kazimierz Kaczor. - Nie jest ważne ani gdzie, ani kiedy, ale co dzieje się między bohaterami.

Twórcom zależało na pokazaniu ludzkich przywar, które cechują nas już od czasów starożytnych, takich jak nienawiść, zazdrość i zawiść.

- To poza wszystkim wciągający kryminał polityczny z mocnymi akcentami erotycznymi - zachęca Cywińska. Oto bowiem w niewielkim purytańskim miasteczku młode dziewczyny oddają się w ukryciu swawolnym tańcom. Zauważa to miejscowy pastor, ojciec jednej z nich. W obawie przed posądzeniem swoich podopiecznych o czary i utratą pozycji sprowadza egzorcystę. Dziewczyny z lęku przed szubienicą oskarżają o konszachty z diabłem niewinne osoby, a w Salem rozpoczyna się seria aresztowań i wydawanych pospiesznie wyroków.

W spektaklu zobaczymy też m.in. Zbigniewa Zapasiewicza, Elizę Borowską, Tomasza Sapryka i Sławomira Packa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji