Artykuły

Częstochowa. "Do dna" u Mickiewicza

Do dna - oznacza picie do końca, ale i życie na dnie. "Do dna" to spektakl muzyczny na podstawie sztuk "Cinzano" i "Urodziny Smirnowej" Ludmiły Pietruszewskiej z songami Agnieszki Osieckiej.

"Na dnie są bohaterowie Pietruszewskiej, którzy wiedzą o tym i właśnie dlatego piją. Zamknięte koło. Ale to nie jest spektakl o tym, jak się pije w Rosji, to spektakl o ludziach, którzy strasznie się pogubili" - Andre Ochodlo.

Andre Ochodlo sztukę Pietruszewskiej zakupił w Niemczech w połowie lat 90. Postanowił tekst pokazać Agnieszce Osieckiej, która się nim zachwyciła. Poetka do tekstów Pietruszewskiej dopisała niezwykłe pieśni - songi. Premiera spektaklu odbyła się w 1997 w sopockim Teatrze Atelier. Po 14 latach, za sprawą Andre Ochodlo, spektakl powrócił na scenę. Tym razem widzowie obejrzą przedstawienie z udziałem Piotra Machalicy i aktorów częstochowskiego Teatru.

"Cinzano" i "Urodziny Smirnowej" to dwie jednoaktówki , które grane osobno - jedna po drugiej zazębiają się i dopełniają. Teksty opowiadają o straconym pokoleniu, o zmarnowanym życiu. Bohaterami "Cinzano" są trzej kumple, którzy w piątkowy wieczór mają swoje święto. Opróżniają kolejne butelki Cinzano, bo akurat tylko to jest w sklepie i rozmawiają o swoim nieudanym życiu. Jednemu z nich umarła matka, więc ten pije z rozpaczy i przepija pieniądze przeznaczone na pogrzeb. Ponieważ nie może dojść do pochówku, piją dalej

Bohaterkami "Urodzin Smirnowej" są ich kobiety, które na początku nie chcą się przyznać do prawdy o swoim życiu, udają przed sobą, że są kochane, wspaniałe i szczęśliwe. Dopiero alkohol pozwala im się otworzyć. Okazuje się, że prawda o ich życiu jest zgoła inna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji