Artykuły

Bydgoszcz. Brecht i kongres w Teatrze Polskim

W Teatrze Polskim trwają próby do pierwszej premiery nowego sezonu - "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Pawła Łysaka, którą zaplanowano na 24 września. Wkrótce po tym wydarzeniu w TPB rozpocznie się Bydgoski Kongres Kultury.

"Opera za trzy grosze" została napisana w 1928 roku w czasie narastającego społecznego przesilenia i była przeczuciem nadchodzącego wielkiego kryzysu. Zdaniem Bertolta Brechta kapitalizm to przestępczy system. Być może dlatego sztuka tak dobrze współgra ze współczesnymi czasami, gdy pod wpływem niedawnej paniki na giełdach światowych coraz częściej mówi się o zwyrodnieniach kapitalizmu, o tym, że cała globalna władza oddana została w ręce nieposkromionego, autorytarnego kapitału. Świat sytego Zachodu rozpada się na naszych oczach.

W spektaklu Pawła Łysaka z oryginalnego tekstu nie wykreślono nawet słowa. Ale kontekst nie pozostawi złudzeń, że rzecz dzieje się współcześnie. Bo przecież pod słynnym pytaniem: "Czymże jest włamanie do banku wobec założenia banku?" podpisaliby się dziś nie tylko ci, którzy spłacają długi w szwajcarskich frankach.

Premiera "Opery za trzy grosze", w której zobaczyć będzie można niemal cały zespół aktorski i trzynastoosobową orkiestrę pod dyrekcją Michała Dobrzyńskiego już 24 września.

***

Bydgoski Kongres Kultury, czyli punkt zwrotny.

28 września rozpocznie się Bydgoski Kongres Kultury. Może on stać się punktem zwrotnym dla Bydgoszczy i jej rozwoju, pod warunkiem, że Kongres będzie miejscem dyskusji o kulturze i jej problemach. Kongres zakończy obrady w piątek 30 września.

Bydgoszcz jest jak dotąd pierwszym polskim miastem, w którym start w konkursie o Europejską Stolicę Kultury 2016 zaowocował tak dużym wydarzeniem, jak Bydgoski Kongres Kultury. BKK jest bowiem w prostej linii "dzieckiem" aplikacji ESK oraz obudzonego wtedy zapału społecznego i aktywizacji środowisk twórczych miasta. Strategicznym celem BKK będzie nakreślenie fundamentów dla stworzenia Kulturalnego Masterplanu dla miasta Bydgoszczy.

Potwierdza to przewodniczący BKK i dyrektor Teatru Polskiego Paweł Łysak: Jestem przekonany, że kultura: twórczość, a więc sztuka, edukacja i nauka to szansa dla rozwoju naszego miasta. Bydgoski Kongres Kultury opierając się na aktualnych badaniach i dyskusjach, powinien dać obraz naszej sytuacji. Solidna diagnoza pozwoli na określenie problemów i próbę stworzenia pomysłów na rozwój Bydgoszczy poprzez kulturę.

Na zdjęciu: próba "Opery za trzy grosze"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji