Artykuły

Rozpoczynał karierę w teatrze frontowym

Trudno zapomnieć tego lubianego aktora. W pamięci widzów na pewno pozostała rola chłoporobotnika w "Co mi robisz, jak mnie złapiesz" - Stanisława Barei. Jego kwestia, jak sobie organizuje dojazd do miejsca pracy, stała się kultową.

Pierwsze kontakty ze sceną miał jako żołnierz I Armii WP. Grał na scenie frontowego Teatru Objazdowego, z którym dotarł w 1945 roku do Berlina. Szlify aktorskie nabył w Szkole Dramatycznej Janusza Strachockiego. Debiutował w Olsztynie, przez dwa sezony występował w Łodzi, by od 1948 roku na trwałe związać się z teatrami warszawskimi. Wśród wielu wcieleń teatralnych warto wyróżnić rolę Samuela Zborowskiego w dramacie Juliusza Słowackiego. Za tę rolę otrzymał nagrodę na III Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W "Tangu" Mrożka zagrał Edka, w "Zemście" Rejenta. Bardzo często występował w Teatrze Telewizji i był etatowym "czarnym charakterem" w słynnych czwartkowych "Kobrach".

W filmie pojawił się po raz pierwszy w 1949 roku. Zagrał studenta, który w przepełnionym M-1 z nausznikami na głowie przygotowuje się do egzaminu. Jest już wtedy rozpoznawalny po charakterystycznym uczesaniu "na jeża". Pierwszą główną role zagrał w produkcyjniaku Stanisława Różewicza "Trudna miłość". Gra w nim biednego chłopa (stąd nazwisko Małodworny), który lokuje swoje uczucia w córce miejscowego kułaka. Ta miłość w tych czasach nie mogła mieć happy endu. Ukochana, w imię dobrze postrzeganej socjalistycznej moralności, denuncjuje nawet swojego ojca.

Różewicz był ulubionym reżyserem aktora. Zagrał w większości jego filmów, z których watro wymienić Władysława w "Trzech kobietach", marynarza w "Wolnym mieście", kaprala Szamlewskiego w "Westerplatte" czy Kasperlika w "Samotności we dwoje". Ma na swoim koncie również role pierwszoplanowe. Kiedy Stanisław Królak wygrał wyścig pokoju, na specjalne zamówienie nakręcono film "Zaczarowany rower", gdzie rywalizacja kolarzy była motywem przewodnim.

Dużą rolę opiekuna podwórkowej drużyny zagrał w serialu "Do przerwy 0:1". W sposób bardzo delikatny udało mu się przekazać wzorce, które należy przestrzegać w sportowej rywalizacji. Za rolę kierowcy w debiucie Janusza Zaorskiego "Uciec jak najbliżej" otrzymał w Łagowie nagrodę za pierwszoplanową rolę męską. Kierowca Olszewski - którego kreuje - to postać bardzo charakterystyczna z początku epoki gierkowskiej. Zupełnie inne wcielenie przedstawił w "Profesorze na drodze". Jego bohater, z pozoru bardzo szorstki, potrafi wspierać swoich "dorosłych" uczniów w ich życiowych rozterkach. Powtórzył sukces w serialu "Daleko od szosy", grając również nauczyciela w Technikum dla Dorosłych.

W jednym z wywiadów powiedział, iż nigdy na ekranie nie pojawi się w niemieckim mundurze. Zrobił tylko jeden raz wyjątek, grając w superprodukcji "Noc generałów" Anatole Litvaka - granatowego policjanta. Był przez wiele lat związany z aktorką Hanną Balińską. Zmarł 18 grudnia 1992 roku w Warszawie. Pochowany został na Starych Powązkach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji