Artykuły

Wrocław. Trickster 2011 na Europejskim Kongresie Kultury

Wśród licznych wydarzeń artystycznych Europejskiego Kongresu Kultury nie zabraknie wydarzeń z pogranicza teatru i performansu. Program performatywny Trickster 2011 obejmie spektakle Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, Massimo Furlana oraz Société Réaliste, performans Oskara Dawickiego a także instalację Mirosława Bałki.

Projekt, inspirowany działaniami ruchu happeningowego Pomarańczowa Alternatywa oraz archetypem trickstera, ma skłonić widzów do namysłu nad europocentrycznym opisem świata, definiowaniem niewygodnych aspektów europejskości, wreszcie - wskazywać na pułapki, jakie niosą za sobą europejska tożsamość, jej kulturowe dziedzictwo oraz społeczna i polityczna kondycja. W programie nie pojawi się wprawdzie żadna akcja słynnych aktywistów grupy zainicjowanej przed trzydziestu laty przez Waldemara Frydrycha ani nawet dokumentacja ich dokonań, Trickster 2011 przywoła natomiast ducha nonkonformizmu i, podobnie jak Pomarańczowa Alternatywa, przekornie zagra z rzeczywistością "tu i teraz".

Program Trickster 2011 zainauguruje Mirosław Bałka, jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy i artystów wizualnych, w zachodnim skrzydle Pawilonu Czterech Kopuł realizując projekt "Wege zur Behandlung von Schmerzen". Bałka w swojej twórczości zmaga się z tematami pamięci, przemijania, utraty i ocalenia, tak w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym czy kulturowym. Obiekty realizowane przez niego w przestrzeni publicznej z jednej strony odnoszą się do historii i specyfiki miejsca, w którym powstają, z drugiej - mają wymiar uniwersalny i rangę symbolu. Prace - proste, surowe ze względu na formę i użyte materiały (beton, drewno, metal) angażują emocje odbiorców.

(Pawilon Czterech Kopuł, 8 września, godz. 20.00; 9, 10 i 11 września godz. 10.00-22.00)

Wydarzeniem, które przykuje uwagę uczestników Kongresu będzie prapremiera - spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0". Tekst dramatu i przedstawienie powstają w procesie pracy laboratoryjnej, w trakcie prób. Projekt będzie eksperymentem, ale nie tyle ze względu na metodę pracy (tu punktem wyjścia są ostatnie spektakle Lupy), ile przede wszystkim na konfrontację dwóch niezwykle silnych osobowości, odległych od siebie pokoleniowo i estetycznie. Krystian Lupa jest autorem tekstu, reżyserem i scenografem spektaklu, Dorota Masłowska podjęła się współpracy literackiej.

(8,9,10 września, godz. 20.00, Teatr Polski, Scena na Świebodzkim)

Massimo Furlan artysta znany z tego, że wcielając się w Zbigniewa Bońka w 2007 roku na zrujnowanym Stadionie Dziesięciolecia samotnie odtworzył mecz Polska-Belgia z mundialu w Hiszpanii w 1982 roku, we Wrocławiu odegra telewizyjny show, konkurs Eurowizji z 1973 roku. Podobnie jak w poprzednich swoich projektach, Furlan odgrywa specyficzne kulturowe zachowania, rytuały, celebracje by zrekonstruować archiwa, raz jeszcze przedstawić wydarzenie historyczne, które miało miejsce w kwietniu 1973 roku. Centralną kwestią jego spektaklu jest pamięć i jej reprezentacje. Rekonstrukcja telewizyjnego show przechodzi w cykl rozmów z naukowcami, by zarysować znaczenie, jakie miał kulturowy fenomen konkursu Eurowizji, w kontekście antropologicznym, politycznym

i socjologicznym.

(10 września, godz. 16.00 i 21.00, sala teatralna Wytwórni Filmów Fabularnych)

Monika Strzępka i Paweł Demirski, laureaci Paszportów "Polityki", duet dobrze znany z ostrej

i celnej diagnozy społecznych neuroz, w ramach Tricstera 2011 w teatralno - społecznym projekcie "Tęczowa Trybuna 2012", podejmą temat demokratyzacji życia publicznego w Polsce. Spektakl stanowi punkt wyjścia do dyskusji o komercjalizacji przestrzeni publicznych oraz o społecznym wykluczeniu ze względu na orientację seksualną czy status majątkowy.

(9, 10 września, godz. 16.00, Teatr Polski, scena im. Grzegorzewskiego)

"EU Green Card Lottery" to projekt przygotowany przez artystów Société Réaliste, polegający na stworzeniu fikcyjnych: strony internetowej, kampanii promocyjnej i biura obsługi wokół loterii Zielonej Karty UE, zezwalającej emigrantom na pobyt stały. Artyści nawiążą do amerykańskiej loterii wizowej

i pasożytniczych stron internetowych, których właściciele od potencjalnych emigrantów nielegalnie pobierają opłatę za rejestrację w bezpłatnej loterii. Swoją akcją artyści chcą zwrócić uwagę na problem globalnej emigracji i realną, wydestylowaną z politycznej poprawności i demagogii analizę polityki emigracyjnej Unii Europejskiej.

(Klub Festiwalowy w Pawilonie Czterech Kopuł, 8 września godz. 19.30; 9,10 i 11 września godz.10.00)

Jeden z najciekawszych polskich performerów, Oskar Dawicki, zaprezentuje multisensoryczny projekt "Przyczynek do anatomii złego smaku", stanowiący refleksję na temat współczesnych strategii estetycznych. Głównym bohaterem akcji będą nie tyle artyści (sam Dawicki, jeden

z najodważniejszych interpretatorów muzyki Chopina, Roland Zugzwang i niejaki Ryan Bromley), co Zły Smak. We współczesnej Europie Zły Smak zajmuje istotne miejsce, będąc stale obecnym elementem działań artystów, polityków, intelektualistów, celebrytów. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną: "Pokaz najnowszej pracy", "Recital fortepianowy Rolanda Zugzwanga" oraz "Poczęstunek symboliczny" Ryana Bromleya.

(8 września, godz. 21.00, sala teatralna Wytwórni Filmów Fabularnych)

Udział w spektaklach "Poczekalnia.0", "1973" oraz "Przyczynek do anatomii złego smaku" wymaga wcześniejszej rejestracji. Spektakl "EU Green Card Lottery" oraz instalacja Mirosława Bałki są otwarte dla publiczności.

Europejski Kongres Kultury organizowany między 8 a 11 września we Wrocławiu to wyjątkowe wydarzenie w skali europejskiej. Tym, co szczególnie wyróżnia go spośród podobnych przedsięwzięć organizowanych w Europie, jest fuzja teorii i praktyki kulturalnej. Poza dyskusjami i debatami poświęconymi najważniejszym zagadnieniom współczesnej kultury odbędą się spektakle, koncerty, warsztaty, projekcje filmowe, a także wystawy z obszaru sztuki najnowszej, architektury i dizajnu oraz interaktywne instalacje.

W trakcie czterech zaledwie dni, na przestrzeni 90 tysięcy metrów kwadratowych zrealizowanych zostanie ponad 100 interdyscyplinarnych projektów. W kongresie udział weźmie 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów europejskich, m.in. Zygmunt Bauman, Brian Eno, Jan Fabre, Oliviero Toscani, Azra Akšamija, Zbigniew Libera, Mirosław Bałka, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Penderecki, Jonny Greenwood (Radiohead), Aphex Twin, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Stefan Kaegi, Grupa Kompott, Miasta w Komie czy Fatos Lubonja. Naczelną ideą Kongresu jest Art for Social Change - sztuka jako narzędzie zmiany społecznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji