Artykuły

Poznań. Remont u Sienkiewicza

Wielu turystów ze zdziwieniem staje przed kamienicą na Starym Rynku w Poznaniu, w której do niedawna mieściło się Muzeum Literackie im. Henryka Sienkiewicza. Spowity rusztowaniami i osłonięty folią budynek jest niedostępny dla zwiedzających. Trwa bowiem generalny remont gmachu i odświeżanie ekspozycji.

To jedno z najbardziej znanych poznańskich muzeów. Odwiedzają je liczne wycieczki nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Znajdują się tam bogate zbiory dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, oraz innych polskich pisarzy i poetów.

Muzeum powstało ze zbiorów Ignacego Mosia, który zafascynowany był twórczością Sienkiewicza (od chwili, gdy w czasie wojny spotkał syna pisarza). Na ekspozycji można obejrzeć m.in. wydania dzieł Sienkiewicza w 40 językach, materiały biograficzne, dzieła sztuki inspirowane osobą i twórczością pisarza. Jest też maska pośmiertna Sienkiewicza i odlew jego prawej dłoni.

- Firma wykonująca prace budowlane ma na ich przeprowadzenie 11 miesięcy - mówi Anna Chwalisz, zastępca dyrektora Biblioteki Raczyńskich (której oddziałem jest muzeum) ds. administracyjnych. - Potem zacznie się kolejny etap, czyli zmiana ekspozycji i instalowanie sprzętu multimedialnego. Liczymy, że zwiedzający będą mogli zwiedzić odnowiony gmach jesienią przyszłego roku - dodaje.

Muzeum zupełnie zmieni swój wygląd - ma się stać placówką na europejskim poziomie. Prace budowlane zakończą się w połowie przyszłego roku. Odnowiona zostanie nie tylko elewacja budynku, ale także całe wnętrze zabytkowej kamienicy. W tym celu przestawione będą ścianki działowe, zmieni się też rozmieszczenie toalet.

Gmach, do tej pory zupełnie nieprzystosowany do zwiedzania przez osoby starsze i niepełnosprawne, teraz stanie się placówką w pełni dostępną dla każdego. Zostaną wybudowane podjazdy, a od strony ulicy Zamkowej - umieszczona zewnętrzna winda. Projekt przewiduje także specjalne ułatwienia zastosowane na ekspozycji dla zwiedzających z wadami wzroku i słuchu.

- Podczas remontu zostaną pogłębione piwnice i w ten sposób wygospodarowana będzie przestrzeń na pracownię multimedialną dla młodzieży. Tam, np. podczas specjalnych lekcji, uczniowie będą mogli oglądać fragmenty filmów nakręconych na podstawie prozy Sienkiewicza - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Chcemy bardzo, by po remoncie muzeum prowadziło jeszcze szerszą działalność kulturalno--edukacyjną - dodaje.

Obecna aranżacja muzeum została wykonana w latach siedemdziesiątych, dlatego wymaga przerobienia, ożywienia oraz odmłodzenia. Zmienione zostaną gabloty, zastosowany nowoczesny system oświetlenia, który będzie podkreślał ważne eksponaty.

- Bardzo ważne jest także to, że na strychu powstanie magazyn muzealny z prawdziwego zdarzenia - dodaje dyrektor Anna Chwalisz. - Do tej pory zbiory nie były przechowywane w najbardziej odpowiednich warunkach - przyznaje.

Koszt generalnego remontu to prawie 4 miliony złotych, z czego ponad połowa pochodzi z funduszy unijnych.

Kamienica Quadro i Ratajskiego

To budynek z ogromną historią. Zbudowany dla kupca Jana Gilowskiego, od 1555 r. należał do Jana Baptysty Quadro, budowniczego poznańskiego ratusza. Róg budynku zdobi replika jego figury autorstwa Władysława Marcinkowskiego. Kamienica należała także do jednego z najwybitniejszych poznaniaków, prezydenta miasta - Cyryla Ratajskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji