Artykuły

Książę Hamlet z Desdemoną, czyli jak potrząsnąć mistrzem

"Shaking Shakespeare" w rez. Alexandru Nica z Niemieckiego Teatru Państwowwego z Timiszoary na XV Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Pisze Grazyna Antoniewicz w Polsce Dzienniku Bałtycki.

XV Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpoczął się interesująco. Niemiecki Teatr Państwowy z Timiszoary w Rumunii mocno potrząsnął czcigodnym mistrzem ze Stratfordu - mieszając wątki i postaci z wielu sztuk.

Głównym bohaterem przedstawienia "Shaking Shakespeare" jest królewicz duński Hamlet (Peter Papakostidis), który wędrując po scenie usłanej starymi książkami ("Słowa, słowa, słowa"), postanawia zaprosić wędrownych aktorów, aby odtwarzając historię zabójstwa króla (dokonanego przez stryja), obudzili sumienie królowej Gertrudy i zdemaskowali zabójcę.

I tak oto zaczyna się teatr w teatrze. Na scenę "wpływa" wielka łódź z aktorami. To statek dobijający do wyspy Prospera w "Burzy", ale być może także łódź Charona (przewożąca dusze zmarłych przez Styks). Aktorzy popisują się przed Hamletem, prezentują swój talent. Zjawiają się postaci z "Burzy", "Otella", "Makbeta", "Kupca weneckiego", "Romea i Julii" czy "Ryszarda III". Podstępny Jago, krwiożercza Lady Makbet, chciwy Shylock.

Zdezorientowani widzowie z zapartym tchem, choć z trudem nadążali za szybko zmieniającymi się scenami, ale "w tym szaleństwie jest metoda" jak by powiedział Poloniusz. Reżyser Radu Alexandru Nica, zapraszając nas w zwariowaną podróż, ukazuje świat pełen zdrad, okrucieństwa i miłości przynoszącej cierpienie, miłości, która nie ratuje od zła, nie stanowi ocalenia. Świat, w którym króluje odwieczna żądza władzy.

Scenografia przemyślana i konsekwentna jest dziełem Dragosa Buhagiara, który zbudował drewnianą bramę, są to wrota do innego świata, a ogromna łódź, wpływająca na scenę, pełni wiele funkcji. Atutem była też świetna muzyka i znakomita plastyczna gra aktorów.

We wtorek "Anatomia Lear" - Anatomia Ensemble z Finlandii, intrygujące przedstawienie, w którym zobaczymy lalki, i "Król Lear" - słynnego Teatru Kolady z Jekaterynburga (Rosja).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji