Artykuły

Sopot. Rusza sezon w Teatrze Atelier

W sobotę (2 lipca) swój kolejny letni sezon rozpoczyna w Sopocie Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej. W miesiącach wiosenno- jesienno-zimowych występuje gościnnie ze swoim repertuarem w Polsce i za granicą, aby co roku, w lipcu i w sierpniu, wrócić do "macierzy" - budynku Teatru na Plaży.

Program Teatru Atelier tradycyjnie składa się z Lata Teatralnego Sopot oraz Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. Obie imprezy, równie tradycyjnie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów dzięki swemu niepowtarzalnemu klimatowi, który tchnęła w ten teatr sama Agnieszka Osiecka. Z jej osobą związana jest otwierająca tegoroczny letni sezon Atelier sobotnia premiera - spektakl muzyczny "Do dna", na podstawie "Cinzano" i "Urodziny Smirnowej" urodzonej w Moskwie dziennikarki i dramatopisarki Ludmiły Pietruszewskiej, w przekładzie oraz z songami Osieckiej.

- Do dna - oznacza picie do końca, ale i życie na dnie. Na dnie są bohaterowie Pietruszewskiej, którzy wiedzą o tym i właśnie dlatego piją. Zamknięte koło. Ale to nie jest spektakl o tym, jak się pije w Rosji, to spektakl o ludziach, którzy tak strasznie się pogubili... - napisał w zapowiedzi spektaklu jego reżyser i autor scenografii André Hübner-Ochodlo. "Cinzano" i "Urodziny Smirnowej" to dwie jednoaktówki, grane osobno - jedna po drugiej. Teksty opowiadają o straconym pokoleniu, o zmarnowanym życiu. W "Cinzano", spotykają się trzej kumple, którzy w piątkowy wieczór mają swoje święto. Na dodatek jednemu z bohaterów "Cinzano" umarła matka, więc pije z rozpaczy i... przepija pieniądze przeznaczone na pogrzeb. Bohaterkami "Urodzin Smirnowej" są ich kobiety, którym alkohol pozwala otworzyć się i choć na chwilę przestać udawać, że żyją życiem, jakiego pragnęły. Wzajemne zwierzenia prowadzą do bolesnej i tragicznej, ale, zupełnie jak u Osieckiej, umiejętnie przerysowane i zaprawione nutą ironii. Ochodlo sztukę Pietruszewskiej kupił w Niemczech w połowie lat 90. Pokazał tekst Agnieszce Osieckiej, która określiła go jako fascynującą i prawdziwą opowieść o człowieku i dopisała swoje niepowtarzalne songi. Premiera spektaklu odbyła się w 1997 r. w Teatrze Atelier. Teraz spektakl ponownie wraca na deski sopockiego teatru - z muzyką Przemysława Gintrowskiego w aranżacjach Adama Żuchowskiego oraz z nowa obsadą: Iwoną Chołuj, Teresą Dzielską, Agatą Ochotą-Hutyrą, Piotrem Machalicą, Waldemarem Cudzikiem i Adamem Hutyrą.

Na tegoroczny sezon dyrektor Teatru Atelier przygotował aż dwie premiery dramatyczne. Oprócz "Do dna" zobaczymy też, również w lipcu, "Znikomość" Larsa Noréna, a także "Jubileusz" Georga Taboriego, spektakle zrealizowany z Teatrem ARENA z Ostravy w Czechach. Na scenę wraca też znakomity, wręcz kultowy już spektakl "Szary Anioł" [na zdjęciu] Moritza Rinke'go z popisową rolą Joanny Bogackiej. Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu Teatralnego Lata: Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej, recitalu Hanny Banaszak oraz Festiwalu " Z młodej piersi się wyrwało", który poprowadzi Andrzej Poniedzielski. Swój najnowszy spektakl muzyczny "Tuwim dla Dorosłych", który mogliśmy oglądać choćby podczas tegorocznego Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni, pokaże, współkierujący Latem Teatralnym (obok Andre Ochodlo) Jerzy Satanowski.

Nie zabraknie drugiego, obok Lata, najważniejszego punktu letniej sceny w Atelier - Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską, które podzielone został na dwie części - 24 lipca do 7 sierpnia oraz od 22 do 28 sierpnia. Tegoroczna propozycja, to przede wszystkim premierowy koncert "Mimaamakim" ("Z głębi wołam") - New Yiddish Songs w wykonaniu André Ochodlo i The Ezechiel Messengers. Napięty program pomieścił też wystepy znakomitych zespołów: Pressburger Klezmer Band i Max Klezmer Band a także "Merkavot" ("Przypływ") Mikołaj Trzaska Trio. Wraca też znakomity koncert "Mayne Teg" z towarzyszeniem The Jazzish Quintet. Podobnie jak w zeszłym roku, Spotkaniom towarzyszą zajęcia pozwalające lepiej poznać w kulturę żydowską - jak warsztaty tańca izraelskiego grupy "Tephillah" czy warsztaty jidysz, które poprowadzi prof. Armin Eidherr z Uniwersytetu w Salzburgu oraz warsztaty języka hebrajskiego. Imprezę uświetnią też prezentacje etiud filmowych z Muzeum Żydowskiego z Bratysławy, część II.

"Do dna", premiera sobota, 2 lipca, g. 19 - wstęp na zaproszenia, kolejne spektakle: poniedziałek- czwartek g. 19.30, bilety: 45 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji