Artykuły

Gliwice. Salon Poezji w Ruinach Teatru Miejskiego

Na niezwykłe spotkanie z poezją w Ruinach Teatru Miejskiego [na zdjęciu] będzie można wybrać się już 8 maja o godz. 12., w ramach Gliwickich Spotkań Teatralnych, które w tym roku odbywają się pod patronatem DZ.

Ruiny Teatru Miejskiego to kolejna lokalizacja Krakowskiego Salonu Poezji, wymyślonego przez Annę Dymną i zapoczątkowanego w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W każdą niedzielę aktorzy czytają tam swoje ulubione wiersze. Słowom towarzyszy żywa muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. Spotykają się aktorzy z różnych teatrów krakowskich, gwiazdy z innych miast, starzy z młodymi, pedagodzy ze studentami, aktorskie małżeństwa, wielcy i znani z mniej znanymi.

Nic więc dziwnego, że jak wszystkie polskie Salony, również ten gliwicki zostanie otwarty przez Annę Dymną spotkaniem poświęconym poezji ks. Jana Twardowskiego. Aktorce będzie towarzyszyć Jerzy Dziedzic, artysta Teatru Zagłębia w Sosnowcu; nie zabraknie również dyskretnego akompaniamentu muzycznego.

Widzowie pierwszego gliwickiego Salonu Poezji będą mogli zobaczyć wystawę fotografii dokumentujących działalność jego krakowskiego pierwowzoru. Ponieważ organizator zadba o atmosferę towarzyskiego spotkania, będzie można poczęstować się kawą i słodyczami. Gospodarzem Salonu będzie Paweł Gabara, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Jak podkreśla Jacek Mikołajczyk, kierownik literacki GTM, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia w Gliwicach, kolejne spotkania Salonu będą się odbywały co miesiąc.

- Już w czerwcu naszym gościem będzie Andrzej Seweryn, który przeczyta wiersze Charlesa Baudelaire'a; zainteresowanie gliwicką filią wyraziła też m.in. Anna Polony. Wrześniowe wydanie poświęcimy twórczości poety związanego z Gliwicami Tadeuszowi Różewiczowi; później przez kilka miesięcy chcielibyśmy się skupić na naszych współczesnych klasykach - Gałczyńskim, Tuwimie, Leśmianie. Myślimy również o tym, by przybliżyć gliwiczanom twórczość współczesnych śląskich poetów, chcemy też korzystać z bogatego dorobku Krakowa i przenieść do Gliwic kilka tamtejszych, sprawdzonych wcześniej wydań. Pierwszym z nich będzie spotkanie poświęcone twórczości krakowskiej poetyki Ewy Lipskiej, której wiersze muzycznie będzie interpretować Anna Szałapak - mówi.

Wstęp na spotkania Salonu Poezji jest darmowy. Bezpłatne bilety można odbierać w kasach GTM: w kinie AMOK przy ul. Wyszyńskiego 5 i w siedzibie GTM przy ul. Nowy Świat 55.

Jeszcze tylko 103 osoby mogą uczestniczyć w Krakowskim Salonie Poezji, bo tyle zostało wolnych miejsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji