Artykuły

Rzeszów. Teatr Siemaszkowej pamięta o Szajnie

Dziś mija trzecia już rocznica śmierci Profesora Józefa Szajny, jednego z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki XX wieku.

Mimo, iż zdobył uznanie w świecie, nigdy nie zapominał o Rzeszowie, z którego pochodził - 13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia Jego urodzin i 50-lecia pracy twórczej, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie otwarto Szajna Galerię. Jest to jedyna w Polsce i na świecie stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii są darem Profesora dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził. Józef Szajna zmarł 24 czerwca 2008 roku w Warszawie. Jednak Rzeszów i Teatr nie zapominają o Profesorze.

Dziś, punktualne o godzinie 12. Przy pomniku "Przejście 2001" na Placu Cichociemnych w Rzeszowie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

W repertuarze Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie znajduje się ostatni żywy spektakl Profesora "Deballage", już we wrześniu "Deballage" będzie można zobaczyć w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa, w ramach wydarzeń artystycznych poświęconych trzem wielkim reformatorom Teatru XX wieku - Józefowi Szajnie, Tadeuszowi Kantorowi i Jerzemu Grotowskiemu.

Na zdjęciu: Portret Józefa Szajny, rok 1987 - fot. Cz. Czapliński

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji