Artykuły

Warszawa. Macbeth w starej fabryce

W ogromnej pofabrycznej hali Grzegorz Jarzyna [na zdjęciu] prowadzi próby do spektaklu "2007: Macbeth".

Reżyser od początku wiedział, że nie chce wystawiać szekspirowskiego dramatu na tradycyjnej scenie, ale w starej opuszczonej fabryce. Hali dla "Macbetha" szukał przez kilka miesięcy. - Mundury, sceny batalistyczne rzadko sprawdzają się w teatrze. Myślę, że lepiej zaistnieją w przestrzeni postindrustrialnej - mówi Grzegorz Jarzyna. - Ta przestrzeń może wzmocnić iluzję. Żeby widz poczuł zapach krwi, mógł doświadczyć, dotknąć wojny, wejść do tego piekła.

Dlaczego w tytule znalazł się rok 2007? Reżyser sugeruje, że będzie to "Macbeth - political fiction". Przenosimy się w najbliższą przyszłość i próbujemy zastanowić "co by było, gdyby...". - Ta opowieść to czarny scenariusz. Wyobraźmy sobie, że sytuacja wymknęła się spod kontroli, że zdarzył się taki zamach stanu... - mówi reżyser.

Jednocześnie konstrukcja tytułu nowego spektaklu Jarzyny może przywołać głośny film Standleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna", o którym reżyser wielokrotnie myślał podczas prób. - Interesuje mnie podróż, którą odbywa Makbet. Ta podróż jest jak trans.

Makbet, jak każdy dyktator, chce dotknąć tajemnicy nieśmiertelności, to jest podróż ku nieznanemu. A po drodze gubią się kolejne wartości. Nie chodzi mi tylko o wartości społeczne, polityczne, ale o proste relacje międzyludzkie. Co znaczy lojalność, przyjaźń?

Na czym polega ta relacja małżeńska, która też ulega rozkładowi? - zastanawia się reżyser. - Interesuje mnie też to wszystko, co się z tą podróżą wiąże: te wszystkie stany próżniowe, przesilenia, wyładowania. Próbujemy sobie wyobrazić, co się dzieje z psychiką tego człowieka. Co się dzieje z psychiką człowieka, który próbuje przejść przez piekło?

TR Warszawa: "2007: Macbeth" wg Szekspira na podstawie tłumaczenia Stanisława Barańczaka. Reżyseria - Grzegorz Jarzyna, scenografia - Stephanie Nelson, muzyka - Abel Korzeniowski, światło - Jacqueline Sobiszewski. Występują m.in.: Aleksandra Konieczna, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Danuta Stenka, Cezary Kosiński, Tomasz Tyndyk, Jacek Poniedziałek, Mirosław Zbrojewicz. Premiera -19 maja. Pierwszy spektakl przedpremierowy-13 maja. Przedstawienie pokazywane będzie w hali Waryńskiego przy uL Kolejowej 57.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji