Artykuły

Jubileusz Konwińskiego w Operze Śląskiej

Uroczystym koncertem 30 kwietnia Opera Śląska w Bytomiu uczci jubileusz 50-lecia pracy artystycznej choreografa i reżysera HENRYKA KONWIŃSKIEGO.

Koncert składa się z 3 części: pierwsza zawiera fragmenty spektakli operowych i operetek w wykonaniu artystów Opery Śląskiej, część druga to fragmenty lub wybrane numery, duety, piosenki najsłynniejszych spektakli Henryka Konwińskiego zrealizowanych w śląskich teatrach muzycnych i dramatycznych; część trzecia poświęcona jest baletowi i składa się na nią IX Symfonia Ludwiga van Beethovena w wykonaniu zespołu baletowego z Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz finał ostatniego aktu "Don Kichota" L.A. Minkusa.

Wystąpią artyści Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Nowego w Zabrzu, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru - A w Gliwicach, soliści baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie oraz soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Antoniego Dudy, Krzysztofa Dziewięckiego, Piotra Warzechy i Tadeusza Serafina.

Koncert, który poprowadzi Piotr Nedzyński, poprzedzi sympozjum poświęcone dorobkowi i działalności artystycznej Jubilata.

Henryk Konwiński debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Pełne kwalifikacje zawodowe zdobył w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie.

Jako choreograf zadebiutował w studenckim "Teatrze Nurt", gdzie wspólnie z reżyserem Januszem Nyczakiem zrealizowali prapremierę polską "Operetki" Gombrowicza. "Nocą Walpurgii" w "Fauście" Gunoda w 1971 roku rozpoczął współpracę z ówczesnym dyrektorem Opery Śląskiej Napoleonem Siessem.

Na scenie w Bytomiu wystawiono do tej pory wiele oper w reżyserii Konwińskiego, m.in. "Straszny dwór", "Ernani", "Madame Butterfly", "Cosi fan tutte" i "Gioconda".

Według Henryka Konwińskiego jego najważniejsze choreografie to: "Stworzenie Świata", "Romeo i Julia" w Poznaniu, "Wariacje na temat Franka Bridge'a" Brittena, "Epitafium na śmierć Szymanowskiego", "Stabat Mater", "W górę - w dół" i "Ad Montes - Balety Tatrzańskie" do muzyki W. Kilara, "Córka źle strzeżona " i "Don Kichot" w Bytomiu.

Henryk Konwiński jest wielokrotnym laureatem "Złotej Maski".

Na zdjęciu: Henryk Konwiński w "Don Kichocie" - grafika Wandy Badowska-Twarowskiej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji