Artykuły

Gościnne występy Teatru Powszechnego

20 i 21 br. na scenie St. Jaracza w wystąpi zespół Teatru Powszechnego z Warszawy, który dwukrotnie pokaże spektakl "Ptaki" Arystofanesa w przekładzie Artura Sandauera, w reżyserii Ryszarda Majora, ze scenografią Jana Banuchy, muzyką Krzysztofa Szwajgiera.

Znawca antycznej literatury, Stefan Srebrny powiedział o autorze "Ptaków", najwybitniejszym komediopisarzu greckim: "Sprośny wesołek Arystofanes - to geniusz nie tylko dowcipu, humoru, satyry i komediowej inwencji, ale uskrzydlonej poezji, to porywający fantasta, czarujący liryk". Arystofanes napisał około 40 komedii, z czego zachowało się tylko 11 - znane "Osy", "Chmury", "Żaby", "Lizystrata" i inne. Związane były one z aktualnym życiem politycznym, intelektualnym i artystycznym Aten, charakteryzuje je ton satyryczny, ataki przeciw znanym, współczesnym autorowi osobistościom. Najczęstszym motywem jest w komediach Arystofanesa pełna temperamentu walka w obronie pokoju.

Spotkanie z warszawskim Teatrem Powszechnym stworzy więc możliwość poznania sztuki ciekawej, dowcipnej, spektaklu poszukującego współbrzmienia komedii greckiej z naszą współczesnością, a także będzie okazją do obejrzenia na scenie znanych aktorów. W "Ptakach" grają m. in. Elżbieta Kępińska, Franciszek Pieczka, Gustaw Lutkiewicz, Bronisław Pawlik, Olgierd Łukaszewicz, Władysław Kowalski, Janusz Bukowski.

Oba spektakle rozpoczną się o godz. 20.00, a przedsprzedaż biletów prowadzi wyłącznie kasa Teatru im. St. Jaracza codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10.00-13.00 i 17.00-20.00, w niedzielę 17.00- 20.00, telefon 39-15.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji