Artykuły

Warszawa. Nowa książka Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności"

Do księgarń trafiła właśnie wyznaczająca ramy debaty Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we wrześniu we Wrocławiu i będzie jednym z ważniejszych elementów programu polskiej prezydencji.

Zygmunt Bauman, jeden z najważniejszych twórców koncepcji ponowoczesności i najbardziej wpływowych myślicieli społecznych na świecie, w swojej książce sięga do genezy pojęcia "kultura", analizuje procesy, którym podlegała w przeszłości i podlega obecnie, wskazuje na zagrożenia i szanse jej rozwoju w przyszłości. Wyjaśnia, jak współczesną kulturę determinują tempo zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości - zwłaszcza mechanizmy wolnego rynku, sytuacja gospodarcza i postępujący proces globalizacji, a przede wszystkim "kompulsywna i obsesyjna +modernizacja+".

"Kultura składa się dziś z ofert, nie nakazów; z propozycji, a nie norm. Nie posiada +ludu+ do oświecania i uszlachetniania; posiada natomiast klientów do uwodzenia. Uwodzenie, w odróżnieniu od oświecenia czy uszlachetnienia, nie jest zadaniem do jednorazowego, raz-na-zawsze spełnienia, lecz niekończącą się czynnością. Funkcją kultury nie jest zaspokajanie istniejących potrzeb, ale stwarzanie nowych. Jej troską naczelną jest zapobieganie satysfakcji, która nie pozostawiłaby miejsca dla dalszych, nowych i jeszcze niezaspokojonych pożądań i zachcianek" - pisze Bauman.

Redaktor książki, Paweł Goźliński, napisał we wstępie: "+Kultura w płynnej nowoczesności+ jest wezwaniem do rewolucji na temat naszych wyobrażeń, zrutynizowanych interpretacji, które zamiast zbliżać nas do istoty kulturowego procesu zaciemniają nam jego obraz. Wezwaniem radykalnym, domagającym się nie tylko nowych kulturowych wizji, ale też pełnego w nie zaangażowania. Dlatego czytanie Baumana nie jest bezpieczną konsumpcją kolejnych idei. Jest zobowiązaniem. Jeśli więc woli ktoś pozostać na bezpiecznej pozycji zdystansowanego +krytyka kultury+, nie dla niego jest +Kultura w płynnej nowoczesności+. To książka performance. Książka, która działa".

Zawarte w książce refleksje o kondycji i przyszłości współczesnej kultury mają wyznaczać ramy debaty Europejskiego Kongresu Kultury, który odbywać się będzie od 8 do 11 września we Wrocławiu. Kongres to jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturalnym programie polskiej prezydencji, jego przewodnie hasło brzmi "Art For Social Change" (sztuka, jako narzędzie zmiany społecznej). Dyskusjom na temat zjawisk czy problemów współczesnej kultury towarzyszyć więc będą interdyscyplinarne projekty artystyczne. Kongres otworzy wystąpienie Zygmunta Baumana, który w prace nad organizacją tego przedsięwzięcia angażował się już od wielu miesięcy.

Książka "Kultura w płynnej nowoczesności" została wzbogacona o film "Miłość, Europa, świat Zygmunta Baumana" autorstwa Krzysztofa Rzączyńskiego. Zarówno książka, jak i film powstały w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

W Polsce książka ukazuje się nakładem Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Agora S.A. Jej angielskojęzyczna wersja, w tłumaczeniu Lidii Bauman, ukaże się w Wielkiej Brytanii 10 czerwca nakładem wydawnictwa Polity Press.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji