Artykuły

Sylwestrowy Molier

Ostatnią premierą teatralną na Dolnym Śląsku roku 2003 będzie mądra komedia Moliera w reżyserii świetnego krakowskiego twórcy Rudolfa Zioło

"Mizantrop" to jedna z najbardziej dopracowanych i najdojrzalszych artystycznie komedii Jana Baptysty Poquelina znanego pod pseudonimem Molier. Grzebiący w życiorysach historycy teatru sugerują, że pierwowzorem tytułowego bohatera był w jakiejś części sam autor, tracący powoli królewskie względy i osaczany coraz bardziej przez dworskich bigotów, którzy nie mogli mu darować czytelnych wyszydzeń w "Świętoszku". Jego prywatne życie również układało się podobnie jak Alcestowi, młoda żona dawała wspaniałemu komediopisarzowi coraz więcej powodów do zazdrości.

Przez sto minut będziemy się bacznie przypatrywać każdemu grymasowi, każdemu gestowi Wojciecha Ziemiańskiego w roli Alcesta, ciekawi, jak zdradzi obłudę swojego bohatera. Ostatnim najgłośniejszym Alcestem był aktor Komedii Francuskiej w Paryżu Andrzej Seweryn, który przyjechał na gościnne występy do Polski ze szwajcarskim teatrem Vidy z Lozanny. Jest się z kim mierzyć.

Oto mamy przed sobą starszego pana, który wszystkim wytyka wady, nieszczerość, brak zasad moralnych. Jest zgorzkniały i zakłamany. Uważa się za kogoś lepszego od otaczających go ludzi. Pozuje na mizantropa, czyli samotnika celowo stroniącego od ludzi, osobę nieskazitelną. Chce, żeby go takim odbierano. Co mu jednak tak naprawdę w duszy gra?

Ten forujący bezpardonowe opinie starszy pan zakochał się w dużo młodszej damie i najdramatyczniejsze jest to, że swoich uczuć nie mógł gorzej ulokować. W roli obiektu uczuć Alcesta - Celindy wystąpi Dominika Figurska. Jego przeciwnika Oronta zagra Paweł Okoński. Namawiać do opamiętania będzie go Miłogost Reczek jako Filint. W pozostałych rolach w "Mizantropie", reżyserowanym przez Rudolfa Zioło, zobaczymy panie: Aldonę Struzik i Jolantę Zalewską oraz panów: Tomasza Lulka, Mariusza Kiljana, Igora Kujawskiego i Mariana Czerskiego. Premiera w sylwestrowy wieczór na Scenie Kameralnej wrocławskiego Teatru Polskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji