Artykuły

Rewizja nadzwyczajna po 22 latach

Do Sądu Najwyższego wniesiona została kolejna rewizja nadzwyczajna ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego w sprawach tzw. marcowych z 1963 r.

Rewizja została wniesiona od wyroków Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z 1969 r. i Sądu Najwyższego w sprawie Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika, Henryka Szlajfera, Barbary Toruńczyk, Wiktora Góreckiego i Antoniego Zambrowskiego.

Działalność oskarżonych w ramach tzw. grupy "komandosów" przejawiała się w organizowaniu dyskusji szkoleniowo-ideologicznych w środowisku studenckim, nastawionym opozycyjnie wobec władzy państwowej i partyjnej. Organizowali też akcje, np. w dniu 30 stycznia 1968 r. urządzili demonstrację studencką w związku ze zdjęciem z repertuaru Teatru Narodowego "Dziadów" w reżyserii Dejmka.

W rewizji nadzwyczajnej minister-prokurator generalny stwierdza, że przynależność oskarżonych do grupy "komandosów" i praktyczna w niej ich działalność nie jest udziałem w związku, o którym stanowi art. 30 małego kodeksu karnego. Wszczęcie wówczas postępowania karnego miało charakter decyzji politycznej i było przykładem niedopuszczalnego, instrumentalnego posługiwania się prawem w zwalczaniu przeciwników politycznych. Dlatego wnosi się o zmianę wyroków przez uniewinnienie wszystkich oskarżonych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji