Artykuły

Szczecin. Co dalej z Operą?

14 kwietnia 2011 o 12.30 w siedzibie Izby Celnej przy ul. Energetyków odbyła się konferencja prasowa w sprawie Opery na Zamku. W spotkaniu uczestniczył m.in. wicemarszałek Wojciech Drożdż.

Na zaproszenie Marszałka w konferencji uczestniczyli Sylwester Ostrowski, twórca Akademii Sztuki w Szczecinie oraz profesor Tomasz Tomaszewski z berlińskiego Uniwersytetu Sztuki, obaj zgodzili się pełnić funkcję doradców w tej sprawie, a także kierownik budowy powstającego obiektu, pani Krystyna Kurpiel.

Wybór pomieszczenia Izby Celnej jako miejsca konferencji nie był przypadkowy. W sąsiedztwie budynku powstaje hala, w której mieścić ma się tymczasowo szczecińska opera. O szczegółach projektu informowała kierownik budowy.

Budowa hali ruszyła 2 lutego na podstawie pozwolenia na budowę, wydanego 17 stycznia br. Prace prowadzone są szybko i sprawnie mimo trudnego podłoża, przez konsorcjum 4 szczecińskich firm. Całość będzie w pełni izolowana, zatem obiekt będzie mógł działać całorocznie. Planowany termin oddania do użytku to koniec maja tak, by od czerwca opera mogła ruszyć. Sala ma pomieścić 600 do 800 osób na widowni.

Nie tylko o remoncie

Wprawdzie spotkanie dotyczyć miało tymczasowej zmiany siedziby opery w związku z pracami remontowymi prowadzonymi na zamku, ale nie udało się uniknąć trudnych pytań i kontrowersji wysuwanych przez pracowników tej instytucji. Pod znakiem zapytania stało zachowanie stanowiska przez obecnego dyrektora opery. Jak poinformował zgromadzonych wicemarszałek Drożdż, Warcisław Kunc złożył rezygnację i z dniem 19 kwietnia wygasa jego stosunek pracy. Od wtorku obowiązki dyrektora przejmuje jego zastępca, Szymon Różański. W tym samym czasie uruchomiona zostanie procedura konkursu na nowego dyrektora instytucji.

Marszałek rozwiał obawy o spory kompetencyjne w zarządzie opery określając, iż dyrektor naczelny będzie pełnił funkcje managera, a jego zastępca będzie jednocześnie dyrektorem artystycznym.

Zapewnił także, że środki zarówno na budowę nowej hali, jak i na remont Opery na Zamku zostały zabezpieczone w budżecie województwa i ewentualne opóźnienia w pracach budowlanych mogą wynikać jedynie z przyczyn technologicznych, a nie finansowych. Odpierając zarzuty o zbyt małe środki idące na działalność kulturalną opery nie wykluczył, że dodatkowe fundusze zostaną wygospodarowane z budżetu, zwłaszcza jeśli chodzi o szczecińską premierę Traviaty. Podkreślił przy tym, że szczegółowe decyzje w tej sprawie nie leżą w jego gestii, a zarządów obu oper.

Dzieło Verdiego w Szczecinie

Przy okazji prac nad projektem zrodził się pomysł współpracy oper szczecińskiej i berlińskiej, której efektem ma być wystawienie jednego z najsłynniejszych i najliczniej wystawianych dzieł Verdiego - "Traviata". W ten projekt wspólnie zaangażowali się doradcy Marszałka Sylwester Ostrowski i Tomasz Tomaszewski.

Oczywiście lubimy, kochamy nasze miasto i zasługuje ono na możliwość dobrego rozwoju artystycznego. Nie znam się na operze, ale jak się na czymś nie znam, to staram się dobrać do tego jak najlepszych specjalistów i w tym zakresie współpracuję z prof. Tomaszewskim. Obecnie naszym głównym przedsięwzięciem jest koprodukcja Akademii Sztuki i Opery szczecińskiej oraz Deutsche Oper i Uniwersytetu Sztuki w Berlinie opery "Traviata" - mówi Ostrowski.

Wybór "Traviaty" uważam za bardzo szczęśliwy. To znakomite dzieło łączy w sobie szlachetną muzykę, wielką tradycję i światowej klasy role. Jesteśmy przekonani, że publiczność w Szczecinie na coś takiego czeka. Ta premiera miałaby pierwszy raz zabrzmieć w nowej hali - dodaje prof. Tomaszewski.

Opera ma powstać w reżyserii niemieckiej. Także dyrygent oraz odtwórcy głównych ról w przedstawieniu, tj. Violetty, Alfreda i jego ojca mają pochodzić z opery berlińskiej. Cała reszta, to znaczy orkiestra, chór, dekoracje i kostiumy oraz pozostałe role, a także druga obsada mają być szczecińskie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji