Artykuły

Okrakiem na reflektorze

Nie ma złego, co by na jeszcze gorsze nie wyszło - głosi podtytuł "Wariata i zakonnicy". Wkrótce zobaczymy w Lublinie jedną z trzech przygotowanych przez Krzysztofa Jasińskiego wersji sztuki Witkacego - spektakl z jego macierzystego Teatru Stu.

Teatr Stu powstał w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Pokazywane na początku lat siedemdziesiątych przedstawienia, takie jak "Spadanie", "Sennik polski" i "Exodus" stały się manifestami pokolenia 68. Przez Teatr Stu przewinęło się wielu artystów, których nazwiska wiele ważą dla polskiej kultury, jak Tadeusz Nyczek, Jerzy Trela, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Stuhr, Jan Sawka, czy Wojciech Pszoniak.

Sztuka "Wariat i zakonnica" napisana w 1923 roku nawiązywała do modnych wówczas wątków freudowskich, była także manifestem Witkacego. Na scenie spotyka się genialny wariat Mieczysław Walpurg umieszczony w szpitalnej separatce na wirującym łóżku i opiekująca się nim siostra Anna. Zakonnica w zgodzie z kanonami psychoanalizy próbuje dotrzeć do podświadomości genialnego artysty i odkryć tam źródła jego obłędu. Na koniec przedstawienia siostra Anna wybierze jednak szaleństwo - dosiądzie teatralnego reflektora i odleci na nim w otchłań.

Sztuka Witkacego wykorzystuje metaforę świata jako szpitala dla obłąkanych. Zdaje się przekonywać, że w "normalnym świecie" nie ma miejsca dla geniuszy. Jednak zaraźliwy bełkot wariata może rozsadzić monolit miernoty. Staje się wyzwaniem nie tylko dla psychiatry, ale również dla totalitaryzmu. Krzysztof Jasiński reżyserował "Wariata i zakonnicę" w Teatrze Stu w 1986, w trzy lata później w białoruskim Mińsku, a 1991 roku we Wrocławiu. Zdarzyło się nawet, że trzy obsady grały sztukę Witkacego równocześnie i szeleństwo witkacjańskiego absurdu uległo przemnożeniu - na scenie były trzy siostry Anny, trzech Burdygielów i trzech Walpurgów. W Lublinie obejrzymy skromniejszy jednoobsadowy spektakl. Muzykę do spektaklu Teatru Stu przygotował Jan Kanty Pawluśkiewicz, a scenografię Krzysztof Tyszkiewicz. Przedstawienie odbędzie się 25 stycznia o godzinie 17.30 w "Chatce Żaka". Bilety można kupić w Centrum Kultury i w "Chatce Żaka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji