Artykuły

Rzeszów. Spotkania ze współczesną dramaturgią krajów UE

"Zaczynamy od Brukseli" to cykl spotkań ze współczesną dramaturgią krajów Unii Europejskiej, który w środę ruszy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Spotkania odbywać się będą co dwa, trzy tygodnie i potrwają do końca roku.

Jako pierwsza zostanie zaprezentowana dramaturgia belgijska. Aktorzy rzeszowskiego teatru zmierzą się z tekstem Marie Henry "Tu leży śp. Michcle Mercier, lat 52" [na zdjęciu].

Prezentacje tekstów będą miały charakter performatywnego czytania, czyli czytania inscenizowanego. Na scenie pojawią się m.in. elementy scenografii, kostiumów. - Takie czytanie między stolikiem a sytuacją. Żeby aktorzy znali na tyle tekst, aby mogli łapać kontakt z partnerem i już inscenizować - wyjaśnił dyr. rzeszowskiego teatru i pomysłodawca cyklu Waldemar Matuszewski.

Pierwsze czytanie wyreżyseruje Jacek Bała, student III roku reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Spotkania będą odbywać się co dwa, trzy tygodnie. Do końca roku po kolei będą reprezentowane teksty współczesnej dramaturgii innych państw unijnych. Jako następna będzie prezentowana literatura Francji. Wstęp na salę będzie wolny, choć czytania przygotowywane są głównie dla studentów.

Dyrektor zaznaczył, że do reżyserii czytań zostali zaproszeni młodzi reżyserzy z grona absolwentów szkół teatralnych, głównie z Krakowa, ale również z Warszawy i Łodzi. - W miarę możliwości chcemy wzbogacać program o spotkania z tłumaczami lub autorami sztuk - dodał Matuszewski.

Każde czytanie zostanie poprzedzone obszerną informacją o literaturze i kulturze teatralnej danego kraju. Takie prezentacje przygotują studenci polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak zauważył Matuszewski rzeszowski teatr chce cyklem "Zaczynamy od Brukseli" wpisać się w wydarzenie, jakim będzie polskie przewodnictwo w UE. Ponadto celem spotkań jest także poznanie i nawiązanie współpracy z reżyserami młodej generacji.

Cykl "Zaczynamy od Brukseli" to wspólne przedsięwzięcie Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie.

Teatr stara się o środki unijne na pokrycie kosztów przedsięwzięcia. Jak wyliczył dyrektor, koszt jednego spotkania to od 500 do tysiąca zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji