Artykuły

Lublin. Przed premierą w Teatrze Provisorium

Zakończyły się trwające od początku roku próby czytane spektaklu "Bracia Karamazow". Rozpoczęły się próby w hali Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej udostępnionej Teatrowi Provisorium do przygotowania najnowszej premiery.

Teatr adaptuje tę postindustrialną przestrzeń na potrzeby spektaklu "Bracia Karamazow" w reżyserii Janusza Opryńskiego.

Efekty tej pracy będzie można zobaczyć 14, 15 16 i 17 kwietnia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz w Lublinie 3,4,5 i 6 czerwca.

"Bracia Karamazow", najsłynniejsza powieść Dostojewskiego, próbująca opisać debatę XIX wiecznej rosyjskiej inteligencji. Jest fenomenem, że pytania XIX wiecznych Rosjan stały się pytaniami kolejnych pokoleń inteligencji w świecie. Młodzi ludzie z ochotą sięgali do tego tekstu, rozpoznając się w postaciach Iwana, Dymitra, Aloszy. Kobiety odnajdowały siebie w jakże niezwykłych postaciach Katii i Gruszy.

Wracamy do tekstu dzisiaj, w XXI wieku, świadomi trudu jaki nas czeka, aby ten typ pytań, najsłynniejsze dialogi metafizyczne, pomieścić we współczesności, zderzyć ową rzeczywistość Dostojewskiego z twardą rzeczywistością dnia dzisiejszego. Chcemy niejako przebudzić Braci Karamazow, czyli jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów aby zmusili nas do odkrycia naszej duchowości.

Przez ostatni rok odbyliśmy publiczne próby czytane z Dostojewskim - cykl wykładów prowadzonych przez Profesora Cezarego Wodzińskiego, które uświetnialiśmy czytaniem fragmentów z powieści przez wybitnych polskich aktorów. Fragmenty z Dostojewskiego, były specjalnie przetłumaczone przez Profesora. Nasza interpretacja głównych motywów Fiodora Dostojewskiego "Braci Karamazow", jest naznaczona jego rozumieniem Rosji. Jego dwa dzieła "Święty Idiota", oraz "Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą" stały się naszymi głównymi lekturami przy pracy.

Do projektu zaprosiliśmy wybitnych aktorów, mających niezwykłe doświadczenie w kontakcie z klasycznymi tekstami literackimi oraz scenografa Jerzego Rudzkiego, plastyka Roberta Kuśmirowskiego, muzyka Marka Dyjaka oraz wizualizatora Aleksandra Janasa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji