Artykuły

Gdańsk. Wystawa poświęcona Lucynie Legut i Stanisławowi Michalskiemu

Wystawa w foyer Teatru Wybrzeże w Gdańsku przypomni dwoje zmarłych niedawno gdańskich aktorów - Lucynę Legut i Stanisława Michalskiego.

Choć oboje przez dziesięciolecia związani byli z tutejszą sceną, nie urodzili się w Gdańsku - przyjechali tu po wojnie. Nawiązuje do tego tytuł wystawy - "Lucha z Beskidu. Staszek z Wilna".

Lucyna Legut zmarła 4 marca 2010, w wieku 85 lat. Stanisława Michalskiego rodzina i przyjaciele pożegnali kilka tygodni wcześniej - aktor zmarł 1 lutego. Ich groby sąsiadują ze sobą na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

- Leżysz obok swojego ulubionego dyrektora, Stanisława Michalskiego, który wystawiał w teatrze twoje bajki - mówił Igor Michalski, przyjaciel Lucyny Legut i syn Stanisława Michalskiego. - Niedaleko was jest Andrzej Głowiński, "Ciapek". Macie już tam na górze niezły zespół - dyrektora, aktorkę i kompozytora. Czekajcie na nas, przygotujemy razem jakieś większe przedstawienie.

Wystawa w Teatrze Wybrzeże dokumentuje sceniczny dorobek Lucyny Legut i Stanisława Michalskiego. Legut - nie tylko aktorka, ale również malarka, pisarka, autorka wielu popularnych książek dla dzieci - zagrała w kilkudziesięciu spektaklach w Teatrze Wybrzeże. Widzowie oglądali ją jako "Księżniczkę Irinę" w zdjętych przez cenzurę "Szewcach" Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera, Piekarzową w "Historii o miłosiernej" w reżyserii Konrada Swinarskiego, Marthę w "Kto się boi Wirginii Woolf" Edwarda Albee'ego w reżyserii Jerzego Golińskiego.

Stanisław Michalski z Teatrem Wybrzeże związany był od sezonu 1955/56 (był dyrektorem tej sceny w latach 1988 - 1993). Występował jako Agent w "Jonaszu i błaźnie" w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Schmitz w "Biedermannie i podpalaczach" w reżyserii Stanisława Różewicza, Danton w "Sprawie Dantona" w inscenizacji Andrzeja Wajdy i Macieja Karpińskiego. Dwie jego ostatnie wybrzeżowe role to Starikow w "Ożenku" w reżyserii Adama Orzechowskiego i Majordomus w "Balu Manekinów" w reżyserii Ryszarda Majora.

Wernisaż w niedzielę 27 marca o godz. 17.Wystawę będzie można oglądać codziennie od g. 12.30 do 17 a z ważnymi biletami także przed spektaklem. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji