Artykuły

Sen i jawa (fragm.)

WITOLD GOMBROWICZ jest znany w kraju przede wszyst­kim z głośnej i w latach sześć­dziesiątych książki "Ferdy­durke". Przebywając stale za granicą, z dala od Pol­ski pisze powieści i sztuki tea­tralne, które zaskakują innością, odmiennością sty­lu, myślami, sięgającymi głęboko, do "dna" jestestwa człowieka. Gombrowicz był już w latach przedwojennych uważany za pisarza, który zer­wał całkowicie z tradycjonal­nym stylem, stając się prekursorem zupełnie nowego kierun­ku w literaturze. Dziś porów­nuje, lub raczej zalicza się go do pisarzy "trudnych", ta­kich jak James Joyce, Franz Kafka, Bruno Schulz czy ... Stanisław Ignacy Witkiewicz. I niewątpliwie twórczość Gombrowicza ma wiele z kierun­ków literackich reprezentowa­nych przez tych wielkich pre­kursorów nowatorstwa w lite­raturze światowej.

Pisarstwo Witolda Gombrowicza przypomniał Teatr Dramaty­czny, wystawiając sztukę pt. "Ślub" w reżyserii Jerzego Jaroc­kiego, ze scenografią Krystyny Zachwatowicz, muzyką Stanisła­wa Radwana, elementami pan­tomimy Wojciecha Krukowskie­go. Młody żołnierz polski, woju­jący we Francji w czasie ostat­niej wojny śni którejś tam z rzędu nocy o kraju. Sen przeno­si go do domu, do rodziny, gdzie przeżywa wraz z najbliższymi mu osobami przedziwne "Przy­gody" senne, często makabrycz­ne, szalone, zmieniające się w miarę upływania czasu w coraz bardziej skomplikowane sceny, przedziwne przemiany, w czasie których dom rodzinny przemie­nia się w zamek królewski, oj­ciec staje się królem, a inni członkowie rodziny, znajomi i przyjaciele przekształcają się w dygnitarzy. W "Śnie" Gombro­wicza jest odbicie czasów, w jakich żył pisarz, epoki, która zrodziła dyktatury, faszyzm, a w konsekwencji wojnę i tragedie wielu narodów, skazanych przez hitlerowców na zagładę.

W Teatrze Dramatycznym ak­cja sztuki została umiejscowiona w hangarze lotniczym, a główny bohater dramatu, Henryk jest polskim lotnikiem. Doskonale opracowana scenografia zmienia błyskawicznie całą scenerię w miarę przenoszenia się akcji -"Snu" do karczmy czy sali tro­nowej. Przejmująca, sugestywna muzyka Stanisława Radwana stale "podkreśla" niesamowitość sytuacji. W spektaklu jest wiele świetnych kreacji aktorskich, przede wszystkim rola Henryka obsadzona przez Piotra Fron­czewskiego po mistrzowsku lawirującego między snem a rzeczy­wistością. W roli Matki wystą­piła Ryszarda Hanin, Ojcem byt Józef Nowak, Pijakiem - Zbigniew Zapasiewi, Kanclerzem - Andrzej Szczepkowski, Władziem - Wojciech Pokora oraz wielu innych aktorów, cały zre­sztą zespół został doskonale po­prowadzony w tym przedziwnym i trudnym przedstawieniu przez Jerzego Jarockiego.

Teatr Dramatyczny wystawił "Sen" i w śnie ukazał tragizm przedwojennych i wojennych lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji