Artykuły

Gdynia. Bogusław Schaeffer w klubie Ucho

20 kwietnia o godz. 17 w klubie Ucho odbędzie się spotkanie z Bogusławem Schaefferem, a 21 kwietnia o godz. 19 Teatr Gościnny w Uchu zaprasza na jego sztukę "Skala".

W środę, 20 kwietnia w gdyńskim klubie Ucho (ul. Św. Piotra 2) można będzie spotkać się z Bogusławem Schaefferem, dramatopisarzem, kompozytorem, teoretykiem i krytykiem muzycznym, pedagogiem, grafikiem.

W Uchu odbędzie się także wernisaż autorskich prac graficznych połączonych z koncertem muzyki współczesnej autorstwa Bogusława Schaeffera i w jego wykonaniu. Spotkanie poprowadzi Marek Frąckowiak. 22 kwietnia wystawa grafik Bogusława Schaeffera zostanie przeniesiona do Kawiarni Cyganeria w Gdyni i będzie ją można oglądać do 20 maja.

W czwartek, 21 kwietnia, o godz. 19 Marek Frąckowiak i Agnieszka Wielgosz zagrają spektakl "Skala", najnowszy dramat Schaeffera, napisany specjalnie dla nich. Jest to zabawna, inteligentna i przewrotna historia nauczyciela śpiewu, który własne porażki życiowe pragnie sobie zrekompensować sukcesami utalentowanej uczennicy. Jak zawsze w sztukach Schaeffera, jest to tylko zewnętrzna warstwa utworu. Drugim obliczem sztuki są gmatwające się różne filozofie i meandry życia, po których zmuszeni jesteśmy kroczyć. Wszystko to opowiedziane przez bohatera z autoironią i schaefferowskim poczuciem humoru, prowokuje widza do wielu refleksji. Po prostu - inteligentna komedia.

BOGUSŁAW SCHAEFFER (na zdjęciu) - dramatopisarz, kompozytor, teoretyk i krytyk muzyczny, pedagog, dramatopisarz, grafik, przedstawiciel awangardy muzycznej. Autor siedemnastu książek (w tym pierwszego podręcznika kompozycji współczesnej). Czterystu kompozycji muzycznych i czterdziestu dramatów. Najważniejsze i najbardziej znane dramaty sceniczne to; "Webern", "Audiencja" ( pięć niezależnych utworów z tego cyklu ), "Scenariusze dla Aktorów" ("Dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Kwartet dla czterech aktorów", "Scenariusz dla trzech aktorów") "Kaczo", "Tutam". "Rondo". Dramaty te były tłumaczone na wiele języków i wystawiane zagranicą (Londyn, Paryż, Wiedeń, Rzym, Ateny, Madryt, Bogota, Nowy Jork, Toronto, Los Angeles i inne). W Polsce sztuki te były wystawiane prawie we wszystkich teatrach, wiele z było również inscenizowanych w Teatrze TV. Odtwórcami postaci Schaefferowskich są czołowi polscy aktorzy (m innymi: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski) Po trzyletniej przerwie w pisaniu zrobił wyjątek i napisał sztukę specjalnie dla aktora Marka Frąckowiaka ("Skala").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji