Artykuły

O teatrze i sztuce w terapii

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu szkoleniowego Teatr PLUS 2.0. Projekt stanowi zamknięty cykl pięciu warsztatów, które nauczą praktycznego wykorzystania teatroterapii i arteterapii w pracy z osobami dotkniętymi różnymi aspektami wykluczenia społecznego lub niepełnosprawności.

Warsztaty poprowadzą wykładowcy z całej Polski, znakomici specjaliści w zakresie terapii przez sztukę, głównie przez działania teatralne, taneczne i performatywne. Każde spotkanie wzbogacone będzie o prezentację artystyczną lub seminarium, które będą połączone z dyskusją. Tematyka zajęć szkoleniowych będzie ściśle połączona z proponowanymi działaniami artystycznymi.

Udział w projekcie mogą wziąć instruktorzy teatralni, opiekunowie osób niepełnosprawnych ruchowo lub intelektualnie pragnący wykorzystywać arteterapię w swojej codziennej pracy oraz pracownicy socjalni, aktywnie przeciwdziałający wykluczeniu społecznemu.

Projekt Teatr PLUS 2.0 powstał w odpowiedzi na zainteresowanie, którym cieszył się ubiegłoroczny cykl Teatr PLUS (również zrealizowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja Kulturalna). Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas pierwszej edycji projektu, opracowany został program szkoleniowy wykraczający poza tematykę drama- i teatroterapii. Tegoroczny projekt oznaczony została jako Teatr PLUS 2.0, gdyż nie jest prostą kontynuacją pierwszej edycji, lecz został poszerzony o zagadnienia wcześniej nie podejmowane: m.in. biblioterapię i choreoterapię.

Każdy uczestnik szkolenia będzie mógł w praktyce sprawdzać zdobywane umiejętności realizując w swojej macierzystej placówce małą formę teatralną - spektakl lub performance. Pomocy merytorycznej w przygotowaniu owych form teatralnych udzielą instruktorzy WOAK. Najciekawsze spektakle zaprezentowane zostaną podczas zaplanowanego na 19 listopada przeglądu podsumowującego projekt.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestnicy cyklu za całość płacą jedynie 300 PLN. Mają jednak zapewnione posiłki, a zestaw materiałów szkoleniowych zostanie wzbogacony o egzemplarz książki Terapia i teatr. Wokół problematyki teatru ludzi niepełnosprawnych pod redakcją Ireny Jajte-Lewkowicz i Agnieszki Piaseckiej. Termin zgłoszeń: 11 marca 2011 r. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodatkowych informacji udziela Agnieszka Piasecka - koordynatorka projektu, instruktor teatralny WOAK: e-mail: agnieszka.piasecka@woak.torun.pl; tel. 56 6522755.

link: http://www.woak.torun.pl/index.php?aid=12986201804d675f149648c

***

Załącznik 1. - Ramowy program projektu Teatr PLUS 2.0

26-27 marca 2011 r - warsztat Teatr i pedagogika.

Warsztaty zapoznają z autorską metodą pracy teatralnej i pedagogicznej stosowanej z powodzeniem w grupie teatralnej "Teatr 21" zrzeszającej aktorów z zespołem Downa i autyzmem, a także w innych grupach twórczych i warsztatowych. Zajęcia poprowadzi Justyna Sobczyk.

Warsztatom towarzyszył będzie spektakl "Portret" w wykonaniu Teatru 21 z Warszawy w reżyserii Justyny Sobczyk, ze scenografią i kostiumami Agaty Skwarczyńskiej, opracowaniem muzycznym Pawła Andryszczyka, animacjami wideo Szymona Celeja i ruchem scenicznym Bożeny Gawerskiej-Panfil. Po spektaklu odbędzie się dyskusja, moderowana przez dr Grażynę Zielińską.

16-17 kwietnia 2011 r. - warsztaty Biblioterapia w twórczości plastyczno-teatralnej

Warsztaty wprowadzą w świat technik arteterapeutycznych stosowanych w celu rozbudzenia wrażliwości estetycznej, wyobraźni i kreatywności zarówno w grupach osób dysfunkcyjnych, jak i w grupach osób bez ograniczeń (dzieci, młodzież ze szkół masowych) ze szczególnym uwzględnieniem książki artystycznej. Zajęcia poprowadzi prof. Eugeniusz Józefowski.

Warsztaty zakończą się wystawą prac artystyczno-terapeutycznych uczestników projektu wykonanych pod kierunkiem prof. Eugeniusza Józefowskiego. Otwarcie wystawy połączone będzie z dyskusją prowadzoną przez prof. Mariana Stępaka.

14-15 maja 2011 r. - warsztaty Twórczość plastyczno-performatywna w terapii

Warsztaty z pogranicza performance, zabawy traktowanej jak sztuka i sztuki traktowanej jak zabawa oraz treningu wrażliwości i rozwoju osobowości. Zajęcia poprowadzi prof. Wiesław Karolak. W trakcie warsztatów zrealizowany zostanie film, którego premierę zaplanowano na kolejne spotkanie.

23-25 września 2011 r. - warsztaty: Teatr w terapii

Warsztaty zapoznają z autorską metodą pracy teatralnej i socjoterapeutycznej rozwijanej od 25 lat w Szkole Specjalnej w Lublinie, a od ponad 15 lat z ogromnym sukcesem stosowanej w Teatroterapii Lubelskiej - pierwszym w Polsce profesjonalnym teatrze osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zajęcia poprowadzi Maria Pietrusza-Budzyńska. Warsztaty, które odbędą się w sobotę i niedzielę, poprzedzone będą spektaklem w wykonaniu Teatru Ruchu z Torunia w reżyserii Aleksandry Czermińskiej i Jolanty Zawirowskiej-Burblis oraz dyskusją moderowaną przez prof. Andrzeja Wojciechowskiego.

Warsztaty wzbogaci również premiera filmu zrealizowanego podczas zajęć z prof. Wiesławem Karolakiem. Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Leszek Kucz.

21-23 października 2011 r. - warsztaty Teatr, muzyka i choreoterapia

Warsztaty wprowadzą w świat integrujących i rozładowujących napięcia technik tanecznych i choreoterapeutycznych stosowanych zarówno w grupach dysfunkcyjnych (teatralnych, tanecznych, kulturalnych, psychoterapeutycznych) jak i twórczych grupach złożonych ze sprawnych uczestników. Zajęcia poprowadzi Danuta Kaniowska-Górniak. Warszty, które odbędą się w sobotę i niedzielę poprzedzi piątkowe seminarium pod hasłem Rola tańca we współczesnym świecie, teatrze i terapii. Wykłady wygłoszą: prof. Zofia Aleszko, Anna Królica i Marta Zawadzka. Wykładom towarzyszyć będą projekcje wideo.

19 listopada 2011 r. - uroczyste zakończenie cyklu szkoleń

Podczas spotkania podsumowane zostaną pokrótce efekty projektu. Odbędzie się m.in. przegląd małych form teatralnych, które przygotują w swoich macierzystych placówkach uczestnicy warsztatów.

Załącznik 2. - osoby uczestniczące projekcie Teatr PLUS 2.0:

Prof. Zofia Aleszko - pionier choreoterapii w Polsce, doktor nauk o wychowaniu fizycznym, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie ze specjalnością w Zakresie Tańca i Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych. Wieloletni terapeuta w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i nauczyciel akademicki Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Aleksandra Czermińska - pedagog specjalny, nauczycielka, absolwentka Podyplomowego Studium w zakresie Plastyki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współtworzy Teatr Ruchu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Toruniu.

Prof. Eugeniusz Józefowski - profesor sztuk plastycznych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wykładowca szkół wyższych, edukator sztuki i arteterapeuta, autor licznych warsztatów przeprowadzonych w Polsce i za granicą, autor ponad stu książek artystycznych.

Danuta Kaniowska-Górniak - aktorka - choreoterapeuta, psychoterapeuta, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (filia we Wrocławiu), absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu (Podyplomowe Studium Muzykoterapii), wykładowca Podyplomowego Studium Arteterapii w Łodzi.

Prof. Wiesław Karolak - profesor i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu w Bolzano we Włoszech oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, prezes Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA, autor wielu wystaw, warsztatów, publikacji.

Anna Królica - teatrolożka i rusycystka. Prezes Fundacji PERFORMA, współzałożycielka i redaktorka portalu www.nowytaniec.pl. Obecnie doktorantka UJ. Prowadziła dwukrotnie autorskie zajęcia o tańcu teatralnym na UJ. Poza krytyką taneczną zajmuje się teorią i historią tańca, szczególnie w jego polskim i niemieckim kontekście. Publikowała w Kontekstach, Teatrze, Didaskaliach, Scenie oraz www.dwutygodnik.com, www.kulturaenter.pl.

Leszek Kucz - artysta plastyk, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes fundacji Ars-Via, autor wielu wystaw indywidualnych.

Maria Pietrusza-Budzyńska - pedagog specjalny, twórczyni, dyrektor i reżyser Teatroterapii Lubelskiej, autorka i producentka wielu cenionych i nagradzanych w Polsce i za granicą spektakli teatralnych ludzi upośledzonych umysłowo.

Justyna Sobczyk - specjalista d/s edukacji Instytutu Teatralnego imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, teatrolog, pedagog teatru, założyciel, dyrektor i reżyser Teatru 21 w Warszawie.

Prof. Marian Stępak - profesor w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Pracował w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu, od 1994 jest konsultantem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie. Jest autorem ponad czterdziestu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą.

Prof. Andrzej Wojciechowski - artysta rzeźbiarz, scenograf, doktor nauk technicznych historii i teorii architektury, doktor habilitowany, pedagog specjalny, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, współtwórca i wieloletni kierownik Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Toruniu, współzałożyciel Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. św Brata Alberta w Toruniu, laureat wielu nagród, medali, odznaczeń, autor wielu książek, publikacji, wystaw.

Marta Zawadzka - tancerka, choreograf, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie Tańca Współczesnego, instruktor do spraw tańca WOAK, laureatka pierwszej nagrody na XII Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, stypendystka Prezydenta Miasta Torunia, Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jolanta Zawirowska-Burblis - pedagog specjalny, nauczycielka, absolwentka Podyplomowego Studium w zakresie Plastyki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współtworzy Teatr Ruchu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Toruniu.

Dr Grażyna Zielińska - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, pedagog dramy, doktor nauk humanistycznych (Wydział Humanistyczny, UMK), prowadziła Autorski Teatr Dziecięcy Mały nauczyciel, autorka wielu warsztatów z zakresu dramy.

***

Toruń, 11 marca (termin zgłoszeń), marzec-listopad 2011 (cykl szkoleń)

Teatr PLUS 2.0 - cykl warsztatów teatroterapeutycznych i arteterapeutycznych

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Koszt 300 PLN

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Edukacja Kulturalna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji