Artykuły

Federico Garcia Lorca: Yerma

Drugą z kolei pozycją telewizyjnego cyklu teatralnego zatytułowanego MIŁOŚĆ PRZEZ WIEKI będzie dramat Federica Garcii Lorki "Yerma". W sierpniu br. minie właśnie trzydzieści osiem lat od tragicznej śmierci tego najwybitniejszego i najbardziej znanego przedstawiciela literatury hiszpańskiej naszego wieku. Znakomity poeta i dramaturg, jeden z odnowicieli sztuki hiszpańskiej, zginął u progu wojny domowej zamordowany przez faszystów. W dramacie "Yerma", należącym obok "Domu Bernardy Alby" i "Czarującej szewcowej" do najczęściej grywanych sztuk Lorki, znajdujemy tak charakterystyczne dla całej twórczości tego pisarza pomieszanie realizmu i symboliki, połączenie tradycji wielkiej dramaturgii hiszpańskiej z dwudziestowiecznymi tendencjami teatru poetyckiego i pierwiastkami folkloru.

Dramat Yermy, kobiety, której los odmówił dziecka, to także studium psychologiczne ukazujące instynktowne, pierwotne i czyste pragnienie kobiecego serca, jakim jest macierzyństwo.

Inscenizacja telewizyjna "Yermy" (reż. Aleksandra Bardiniego), nadana po raz pierwszy w roku 1968, została bardzo ciepło przyjęta przez widzów i krytykę, która podkreślała walory poetyckiego przekładu (J.M. Rymkiewicz), świetne kreacje wykonawców z Lidią Korsakówną w roli tytułowej, znakomitą oprawę plastyczną Aleksandra Kobzdeja i muzykę skomponowaną przez Tadeusza Bairda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji