Artykuły

Wrocław. Europejski Kongres Kultury rozpocznie się 8 września

Spotkania ministrów kultury państw UE, debaty i dziesiątki wydarzeń artystycznych zaplanowano podczas Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we wrześniu we Wrocławiu. Udział w nim mają wziąć m.in. Zygmunt Bauman, Vaclav Havel i Amos Oz.

Kongres we wrocławskiej Hali Stulecia ma być jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w 2011, potrwa 4 dni i rozpocznie się 8 września. W piątek ruszyła strona internetowa Kongresu - www.culturecongress.eu, a jego program zaprezentowano na konferencji prasowej w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny i Urząd Miasta Wrocław.

Podczas kongresu odbędą się dziesiątki spotkań, wydarzeń artystycznych i projektów z udziałem ok. 300 artystów, naukowców, filozofów. W ich gronie mają znaleźć się m.in. Zygmunt Bauman, Umberto Eco, Vaclav Havel, Wiktor Jerofiejew, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Amos Oz, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Różewicz i Andrzej Wajda.

Hasło Kongresu to "Kultura dla zmiany społecznej ("Art for Social Change"). Jak mówił podczas piątkowej konferencji prasowej szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński, "nawołuje ono do aktywności i zapowiada możliwość zmiany". - To postawa, którą może przyjąć każdy uczestnik i twórca kultury - dostrzec w niej potencjał społecznej zmiany. Poprzez kreatywne działanie, postrzeganie siebie i własnej aktywności w szerszym kontekście - mówił Merczyński.

Poinformował, że program kongresu opierać się będzie na czterech głównych filarach. Pierwszym będzie spotkanie ministrów kultury, drugim - kilkanaście paneli dyskusyjnych, trzecim - spotkanie najważniejszych urzędników europejskich z przedstawicielami organizacji pozarządowych, czwartym - wydarzenia artystyczne.

- Tego typu przedsięwzięcia, tej skali, nigdy nie odbywały w Europie, zwłaszcza w czasie prezydencji. Dlatego bardzo zależało nam na tym, aby program kongresu był bardzo aktualny, świeży i odnosił się do teraźniejszości i przyszłości, a nie - jak to bywa zazwyczaj w takich przypadkach, do przeszłości - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Uroczyste otwarcie Kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad kongresem niemal od samego początku. Bauman wygłosi wykład inauguracyjny. Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Zygmunt Bauman napisał książkę o narodzinach i rozwoju pojęcia kultury, o możliwych kierunkach jej ewolucji w przyszłości. Wydawnictwo ukaże się w maju tego roku jednocześnie w Polsce i Wielkiej Brytanii w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Bogata jest część artystyczna Europejskiego Kongresu Kultury. Odbędą się spektakle, koncerty, projekcje filmowe, wystawy z obszaru sztuk wizualnych, architektury i designu.

Podczas Kongresu ma dojść do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: "Polymorphia", "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Kanon". Wszystkie utwory zostały napisane na smyczki (w jednym przypadku na smyczki i taśmę) i pochodzą z lat 1960-62, okresu awangardy w twórczości Pendereckiego, do którego odwołuje się zarówno Jonny Greenwood, jak i Aphex Twin. Utwór "Polymorphia", którego 50. rocznica prawykonania przypada w tym roku, stał się inspiracją dla zaproszonych gości. Jonny Greenwood skomponuje "48 Responses to Polymorphia", a Aphex Twin - "Polymorphia Reloaded". Kompozycje będą miały swą światową prapremierę właśnie we Wrocławiu.

Wydarzeniem Kongresu ma być także prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej. Tekst dramatu i przedstawienia pod roboczym tytułem "X-peryment" właśnie powstają. W planach jest też nowy spektakl duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski. Spektakl plenerowy w Ostrowie Tumskim przygotowuje Groupe F - jedna z najbardziej znanych teatrów pirotechnicznych na świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji