Artykuły

Warszawa. O teatrze Erwina Axera w IT

W poniedziałek 14 lutego o godz. 18.00 Instytut Teatralny poświęci wieczór Erwinowi Axerowi, legendzie polskiego teatru, reżyserowi, mistrzowi w odtwarzaniu przeszłości słowem pisanym, obywatelowi Europy.

Pretekstem jest książka, która o tym najbardziej warszawskim reżyserze i dyrektorze teatru wyszła w Krakowie w Wydawnictwie Literackim. Nosi tytuł "Erwin Axer. Teatr słowa i myśli".

Jest to przystosowana do wydania książkowego rozprawa doktorska Elżbiety Baniewicz, publicystki, krytyczki teatralnej od lat piszącej o teatrze w "Twórczości", autorki książek o Januszu Gajosie, Annie Dymnej, Kazimierzu Kutzu, absolwentki UW ale także słynnej Sekcji Literackiej Wydziału Reżyserii PWST stworzonej przez Bohdana Korzeniewskiego, jednego z najbardziej oświeconych i wymagających wykładowców tej uczelni, który postanowił kształcić (!) osoby piszące o teatrze. Podstawowym wymogiem do wstępnej rozmowy z profesorem było ukończenie studiów wyższych

Książka Elżbiety Baniewicz jest rzetelnym opisem i solidną analizą przedstawień teatralnych Erwina Axera zrealizowanych w polskich teatrach. Począwszy od PIST-u, od lekcji reżyserii u Leona Schillera, pierwszych prób reżyserskich w przedwojennym Lwowie, od premiery z początku 1946 roku w Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza w Łodzi aż do końca ponad trzydziestoletniej dyrekcji Axera w Teatrze Współczesnym w Warszawie, gdzie w 1949 wspólnie z Michałem Meliną utworzył zespół i z jego udziałem szybko zbudował jeden z najsłynniejszych, nie tylko w Warszawie, teatrów. Brecht, Mrożek, Dürrenmatt, Frisch, Beckett. Repertuar, aktorzy, elegancja, atmosfera wyjątkowości, słynne prapremiery, najwyższy poziom, najwyższa klasa, a przede wszystkim owe, umieszczone w tytule książki: myśl i słowo. Teatr Współczesny to była Europa w PRL-u ! Książka to dokumentuje.

W IT z Elżbietą Baniewicz rozmawiać będzie Joanna Szczepkowska - o książce, ale też o tej stronie teatru Axera, którą zna od środka, jako że przed laty była aktorką Teatru Współczesnego.

Wydawnictwo Literackie zapowiada jeszcze jedną książkę, która wiąże się z Erwinem Axerem - zbiór listów jakie pisali do siebie w latach 1965-1996 Erwin Axer i Sławomir Mrożek. Ta korespondencja ukaże się drukiem niebawem, w IT zachęcimy do jej lektury wybierając kilka listów, które przeczyta (także aktor Axera) Damian Damięcki.

Tylko w poniedziałek i tylko w Instytucie Teatralnym książkę Elżbiety Baniewicz "Erwin Axer. Teatr słowa i myśli" kupić będzie można po znacznie obniżonej cenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji