Artykuły

Warszawa. Plany Ochoty

Projekt "Ochota na zimę", cykl wydarzeń związanych z 100. pokazem spektaklu "Taksówka" i premiera przedstawienia "Oberiu" - to niektóre plany Teatru Ochoty na nadchodzące półrocze.

Igor Gorzkowski - dyrektor artystyczny Studia Teatralnego Koło, które współzarządza Teatrem Ochoty, podkreślił dziś na konferencji prasowej, że do konstruowania nowego repertuaru Teatru Ochoty zaproszono niezależne grupy teatralne.

Z teatrem współpracują: Klancyk - grupa studentów i absolwentów warszawskiej Akademii Teatralnej; Grupa Supermarket, której dyrektorem artystycznym jest aktor i reżyser Redbad Klijnstra, Teatr Młyn; Teatr La M.ort, którego założycielką jest reżyserka Ewelina Kaufmann i Teatr Montownia - uznawany za jedną z najciekawszych warszawskich grup niezależnych.

- Chcielibyśmy związać te grupy z Teatrem Ochoty poszczególnymi tytułami, tak aby w ramach sezonu były one grane na wyłączność tylko wu nas - tłumaczył Gorzkowski.

Jak dodał, "bardzo ważne jest też wyjście poza gmach teatru, nawiązanie współpracy ze społecznością lokalną, ważnymi miejscami na terenie dzielnicy Ochota". W lutym odbędzie się projekt pt. "Ochota na zimę"; teatry współpracujące z Ochotą będą realizować akcje teatralne w konkretnych kawiarniach na Ochocie np. w Cafe Filtry.

W marcu po raz setny zagrany zostanie spektakl Studia Teatralnego Koło "Taksówka". Z tej okazji w Teatrze Ochoty zaplanowano cykl wydarzeń, m.in. pokaz reżyserskiej wersji przedstawienia z epizodami, które nie weszły do klasycznej realizacji spektaklu oraz pokaz "Taksówki" w interpretacji grupy Klancyk.

Ważnym punktem nowego repertuaru Ochoty będą premiery. Teatr ma produkować 2,3 spektakle w sezonie. W maju ma odbyć sie premiera spektaklu opartego na tekstach twórców Stowarzyszenia Oberiu. Taką nazwę przyjęło ugrupowanie literackie, które powstało w Leningradzie w roku 1927. Nazwa stanowi skrót rosyjskich słów oznaczających Stowarzyszenie Sztuki Realnej. Premiera spektaklu planowana jest na 7 maja.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor naczelna Teatru Ochoty Joanna Nawrocka zwróciła uwagę na to, że nie jest ona jedynym szefem tej sceny.

- Pewnie są państwo przyzwyczajeni do sytuacji, w której teatr ma jednego lub dwóch dyrektorów. (...) Biura Kultury (stołecznego ratusza - PAP) postanowiło zrealizować eksperyment i powierzyć teatr instytucjonalny i publiczny organizacji pozarządowej" - mówiła Nawrocka. Instytucją tą jest Studio Teatralne Koło, odpowiedzialne m.in. za plan programowy Teatru Ochoty. Koło to niezależna grupa teatralna powstała z inicjatywy studentów warszawskiej AT oraz krakowskiej PWST.

- Planujemy pracę do końca czerwca,ponieważ potem Teatr Ochoty czeka rewitalizacja i przebudowa - zwróciła uwagę Joanna Nawrocka. Jak dodała, w budynku przez kilka miesięcy nie będzie można grać spektakli, w związku z tym teatr szuka teatr miejsc, w których mógłby wystawiać spektakle gościnnie.

Na zdjęciu: Igor Gorzkowski, Marta Wójcicka i Joanna Nawrocka podczas konferencji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji