Artykuły

Wrocław. O Grotowskim i Mickiewiczu w Instytucie Grotowskiego

O Mickiewiczu jako mistyku i przedstwieniach Grotowskiego nawiązujących do tematu zagłady dowiemy się w ramach wykładów w Uniwersytecie Poszukiwań i Semestru Autorskiego.

13 stycznia (czwartek), godz. 16:00

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań

W ramach Semestru Autorskiego zapraszamy na wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Rutkowskiego (Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną, Uniwersytet Warszawski)

Co znaczy, że Mickiewicz był mistykiem?

Powiada się, że Mickiewicz był mistykiem. Co to znaczy? W jaki sposób starał się dotrzeć (dobić) do prawdy przekraczającej słowa pisane? Na czym polegała moc milczącego Głosu, którego Mickiewicz pragnął wysłuchać? Co się dzieje, gdy chcemy coś powiedzieć do rzeczy?

***

14 stycznia (piątek)

12. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego

godz. 17.00

Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27

Zapraszamy na wykład prof. Grzegorza Niziołka (Uniwersytet Jagielloński)

Grotowski wobec Zagłady. Poza dialektyką apoteozy i ośmieszenia.

Dwa przedstawienia Jerzego Grotowskiego odwoływały się bezpośrednio do obrazów Zagłady: Akropolis (1962) i Studium o Hamlecie (1964). "Poczułem wtedy coś prawdziwie obrzydliwego, naprawdę odstręczającego, coś, co zatyka dech w piersiach" - tak zapamiętał Akropolis Peter Brook. Eugenio Barba porównał Studium o Hamlecie do cuchnącej rany i tak opisał swoje wrażenie: "ból miesza się ze wstrętem". Graniczne doświadczenia związane z tymi spektaklami pozwoliły Grotowskiemu gruntownie przemyśleć założenia własnego teatru, sformułować przesłanie ubóstwa i rozpocząć poszukiwanie "świetlistości", "stanu łaski" i "człowieczej nagości".

Grzegorz Niziołek

Grzegorz Niziołek - profesor w Katedrze Teatru Uniwersytetu Jagiellońskiego i redaktor naczelny "Didaskaliów", jest wybitnym znawcą polskiego teatru współczesnego, autorem monografii twórczości Krystiana Lupy (Sobowtór i utopia, Kraków 1997), Tadeusza Różewicza (Ciało i słowo. Szkice o teatrze Różewicza, Kraków 2004) i Krzysztofa Warlikowskiego (Warlikowski. Extra ecclesiam, Kraków 2008). Obecnie pracuje nad projektem "Polski teatr Zagłady", poświęconym pamięci i niepamięci Holocaustu w teatrze polskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji