Artykuły

Siła obrazu

Wkrótce zobaczymy biograficzny obraz "Karol. Historia człowieka, który został papieżem", który kręcono jesienią zeszłego roku w Krakowie. Papież obejrzał tylko pierwsze trzy minuty tego telewizyjnego dzieła. Premiery nie doczekał, zaplanowano ją na 14 kwietnia.

W rolę Karola Wojtyły wcielił się Piotr Adamczyk, a całość wyreżyserował Giacomo Battiato. Film zyskał akceptację Watykanu. Twórcy przed realizacją spotkali się z Papieżem. Jan Paweł II podzielił się z realizatorami kilkoma uwagami na temat scenariusza, jednak nie ingerował w całość dzieła. Zostanie ono podzielone na dwie części. W pierwszej zobaczymy młodość Karola Wojtyły z. okresu wojny, w drugiej - czasy powojenne oraz w finale - wybór na Papieża. Producenci ujawnili, iż noszą się z zamiarem zrealizowania następnego filmu - o pontyfikacie Jana Pawła II.

Na podstawie sztuk teatralnych napisanych przez Karola Wojtyłę nakręcono dwa filmy. Najpierw w 1988 roku powstał "Przed sklepem jubilera", produkcji włosko-austriacko-kanadyjsko-niemieckiej. Zdjęcia kręcono również w Krakowie. Całość wyreżyserował Michael Anderson, a w rolach głównych zobaczyliśmy m.in. Burta Lancastera i Daniela Olbrychskiego.

Natomiast w roku 1997 Krzysztof Zanussi zrealizował "Brata naszego Boga", poruszającą opowieść o św. Bracie Albercie. Na ekranie zobaczyliśmy m.in. Wojciecha Pszoniaka, Scotta Wilsona, Jerzego Nowaka i Piotra Adamczyka. "Brat naszego Boga" został zaprezentowany Papieżowi 27 marca 1998 roku na uroczystym pokazie w Watykanie.

Krzysztof Zanussi podjął wcześniej tematykę papieską, realizując w roku 1981, w koprodukcji polsko-włosko-brytyjskiej, film "Z dalekiego kraju" z muzyką Wojciecha Kilara. Jest to biograficzna opowieść o życiu Karola Wojtyły. W rolach głównych wystąpili: Cezary Morawski, Sam Neill oraz Daniel Olbrychski.

W tej chwili trwają prace nad 52-minutowym filmem animowanym opartym na poemacie Papieża "Tryptyk rzymski". Obraz reżyseruje absolwent krakowskiej ASP Marek Luzar, a produkcją zajmuje się specjalnie powołane Wydawnictwo i Studio Filmowe Anima-Media w Bielsku-Białej. Usłyszymy muzykę napisaną przez Rafała Rozmusa, w roli narratora wystąpi Krzysztof Kolberger. Za zdjęcia odpowiada Paweł Śmietanka, współautor głośnego "Zmruż oczy". Premierę kinową zaplanowano na październik tego roku.

Papieża mogliśmy zobaczyć także w licznych filmach dokumentalnych, najczęściej opowiadających o pontyfikacie lub postaciach związanych z Kościołem. Warto wymienić m.in.: "La visita del Papa en Mexico" w reż. Bosca Arochiego i Angel Flores Marini (1979), "Na ojczystej ziemi" w reż. Janusza Kędzierzawskiego i Krzysztofa Nowaka (1998 rok), amerykański "In Search of History: Lourdes - Shrine of Miracles" (2000) czy "Pamiętam" w reż. Marcela Łozińskiego (2002). Wspomnieć można także 6-odcinkową serię kanadyjską "Inside the Vatican" w reż. Johna McGreevy'ego z Peterem Ustinovem (1993) czy włoski film biograficzny "Padre Tracielo e terra" w reż. Giulia Basego (2000), gdzie także możemy oglądać Karola Wojtyłę.

O tym, jak znacząca była to postać dla filmu i świata, może świadczyć fakt, iż Papież pojawia się również w filmach z Kościołem zupełnie niezwiązanych. Najczęściej ich twórcy wykorzystywali fragmenty archiwalnych taśm z Janem Pawłem II. Można tu wymienić m.in. katastroficzną superprodukcję "armagedon" (1998) czy poetycki obraz rzeczywistości "Naqoyqatsi" (2002). Hasło Jan Paweł II umieszczono także w największej internetowej bazie danych o filmie Internet Movie Database. Można tu znaleźć m.in. informację, że papież w napisach końcowych filmów był odnotowywany jako: Karol Wojtyla, Pope John Paul II, Papież Jan Pawel II oraz Papez Jan Pavel II.

Na zdjęciu: kadr z filmu "Karol, historia człowieka, który został papieżem"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji