Artykuły

Wrocław. Jubileuszowe imprezy od jutra

Jutro wrocławski Teatr Polski rozpoczyna świętowanie 65. urodzin. Wydarzenia urodzinowe rozgrywać się będą przez cały styczeń.

Pierwszym spektaklem na powojennej scenie były "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry. W czwartek zobaczymy 560. premierę - "Utwór o Matce i Ojczyźnie" [na zdjęciu próba prasowa] Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty Oprócz premiery Polski przygotował dla swoich widzów jubileuszową galę i minifestiwal najnowszych przedstawień, który potrwa do niedzieli - oprócz "Utworu..." zobaczymy także "Kazimierza i Karolinę" Klary oraz "Hamleta" i "Sen nocy letniej" Moniki Pęcikiewicz. Z okazji jubileuszu ukazała się też specjalna publikacja - "Rekonstrukcje. Teatr Polski we Wrocławiu 1946-2011". Znajdziemy w niej historię sceny, a także - w drugim tomie - rozmowy i portrety członków zespołu.

Od 65 lat Polskim kierowało 20 dyrektorów. Jednak historia teatru jest dłuższa - scenę na Theaterstrasse 3 (dzisiejszej Zapolskiej) otwarto 14 listopada 1906 roku, a kilka lat później Theodor Loewe uczynił z niej najlepszą operetkę w Niemczech. W 1945 roku teatr spotkała pierwsza z dwóch katastrof w jego historii - uderzyła weń bomba. Ruszył ponownie 6 stycznia 1946 roku - "Ślubami panieńskimi" w reżyserii Teofila Trzcińskiego. Przez kolejnych 65 lat instytucja kilkakrotnie zmieniała nazwę (od Teatru Miejskiego, przez Teatry Dolnośląskie i Państwowe Teatry Dramatyczne, po Teatr Polski), raz dotknął ją wielki pożar (w 1994 roku), rozrosła się do trzech scen.

- Nie chcemy robić koturnowej imprezy - mówi Krzysztof Mieszkowski, 20. dyrektor w historii Teatru Polskiego. - Najlepiej świadczy o tym jutrzejsza premiera - przez "Utwór o Matce i Ojczyźnie" patrzymy na samych siebie i na naszą historię otwarcie, czasem brutalnie, wprost, tak żeby zobaczyć się w scenicznej opowieści jak w zwierciadle. Dla mnie dużo ważniejsza od jubileuszowej fetyjest świadomość, że od początków swojego istnienia Teatr Polski był agorą, na której odbywała się publiczna debata o tym, co najważniejsze w sztuce. Ten teatr to też historia, z której warto zapamiętać przynajmniej kilka dyrekcji: Teofila Trzcińskiego, Jakuba Rotbauma, duetu Skuszanka - Krasowski, Zygmunta Huebnera, Jacka Wekslera i Jerzego Grzegorzewskiego. Sam czuję się kontynuatorem tych tradycji i cieszy mnie, że Krystian Lupa, który zrobił tu ostatnią premierę sześć lat temu, właśnie u nas pracuje nad kolejnym spektaklem.

20. dyrektor po raz pierwszy w Teatrze Polskim byl w połowie lat 70. jako uczeń wrocławskiego V LO. - To był "Ryszard III" z Igorem Przegrodzkim w tytułowej roli - wspomina. - A my,

licealiści na widowni, zbyt głośno się zachowywaliśmy. Przegrodzki przerwał przedstawienie i w dosadnych słowach przywołał nas do porządku. Biła z niego niezwykła siła i energia. Pomyślałem, że teatr to ciekawe miejsce. Dziś Mieszkowski jest związany z teatrem podwójnie mocnymi więzami -jako dyrektor tej sceny i mąż Ewy Skibińskiej, aktorki Polskiego. - Ale to ona mnie zatrudniła, nie jaja, bo przecież pracowała tu wcześniej - zaznacza. I dodaje, że pozycja dyrektorowej nie ma nic wspólnego z teatralnymi legendami z początku ubiegłego wieku.

- Daję reżyserom wolną rękę, nie narzucam obsady. I efekt jest taki, że w tym sezonie Ewa zagra tylko w jednym spektaklu.

Dzisiejszy Polski jest przede wszystkim przestrzenią dla artystycznych eksperymentów - tutaj swoje spektakle realizują najgłośniejsi twórcy młodego pokolenia: Jan Klata, Monika Pęcikiewicz, Paweł Demirski, Monika Strzępka. Ale ma też drugie oblicze - farsy, takie jak "Mayday" czy "Okno na parlament", które - grane setki razy - stanowią solidną podporę dla jego budżetu. A właśnie budżet jest wciąż, mimo upływu lat, największym zmartwieniem szefów Polskiego. Dlatego lista urodzinowych życzeń jest krótka: - Żebyśmy mieli prawdziwe pieniądze na teatr - mówi dyrektor Mieszkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji