Artykuły

Rzym. Teatr Nowy w projekcie Corso Teatro

Corso Teatro, czyli prezentacja najciekawszych przedstawień stworzonych przez przedstawicieli najmłodszej generacji polskich reżyserów, a także warsztaty teatralne, spotkania z artystami i dyskusje.

Corso Teatro to projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie oraz Instytut Polski w Rzymie i Uniwersytet La Sapienza, przy współpracy Angelo Mai, Casa delle Culture oraz Casa dei Teatri.

Celem projektu jest prezentacja włoskiej publiczności najciekawszych zjawisk zachodzących w polskim teatrze na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia. Teatr ten widziany z perspektywy historycznej staje się w pewnym sensie świadkiem przemian społecznych i politycznych, jakie zaszły w Polsce w wyniku pokojowej rewolucji "Solidarności". W pierwszych latach transformacji ten zaangażowany społecznie i politycznie teatr nie miał problemów z odpowiedzeniem sobie na pytanie o źródła własnej tożsamości. Dzisiaj coraz częściej zadaje pytania nie tylko o to skąd pochodzi ale także o to do kogo przemawia i czy w ogóle nadal dysponuje prawem do mówienia w czyimś imieniu.

Konfrontując z włoskim odbiorcą przedstawienia najmłodszego pokolenia polskich reżyserów chcemy poszukać odpowiedzi na pytanie o warunki i możliwości współczesnego dialogu interkulturowego. Czy wspólne dziedzictwo kulturowe i oderwana od narodowości estetyka sztuki współczesnej jest wystarczająca dla zaistnienia dialogu w sztuce, odbywającego się ponad granicami państw narodowych?

Na projekt składa się seria wykładów uniwersyteckich, poświęconych najważniejszym zjawiskom w polskim teatrze ostatniego dwudziestolecia, prezentacja najciekawszych przedstawień stworzonych przez przedstawicieli najmłodszej generacji polskich reżyserów, a także warsztaty teatralne, spotkania z artystami i dyskusje.

W najbliższym tygodniu w ramach projektu odbędą się następujące wydarzenia:

- 13 grudnia, Uniwersytet La Sapienza, Villa Mirafiori, godz. 17.00, wykład Tomasza Kireńczuka pt. "Teatro polacco 1989-2009" podsumowujący i zamykający cykl wykładów uniwersyteckich pt. "Teatro della trasformazione - trasformazioni del teatro. Polonia 1989/2009"

- 14 grudnia, Casa delle Culture, godz. 21.30, spektakl "Koniec półświni" na podstawie tekstów Helmuta Kajzara i Franza Kafki, reż. Jakub Porcari, obsada: Natalia Kalita, Piotr Trojan

- 15 grudnia, Casa delle Culture, godz. 21.30, spektakl "Versus" [na zdjęciu] na podstawie "W gęstwinie miast" Bertolda Brechta, reż. Radek Rychcik, obsada: Anna Gorajska, Natalia Kalita, Tomasz Nosiński, Tomasz Schuchardt.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Projekt finansowany ze środków Instytutu im. A. Mickiewicza w Warszawie, PO "Promocja polskiej kultury za granicą".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji