Artykuły

Katowice. Wystawa "Krystian Lupa - Work in Progress"

Krystian Lupa w teatrze tworzy otoczony aktorami, publicznie. Ale jest też Krystian Lupa, który pracuje sam, w zaciszu pracowni. Wtedy powstają jego rysunki i obrazy. Tego drugiego Lupę poznamy w czwartek w Katowicach.

- Mogę powiedzieć o sobie, że jestem malarzem wielkanocno- bożonarodzeniowym. Przy sztalugach siadam od święta, ale jeśli nie wiem, jak rozwiązać jakiś problem, zaczynam rysować. Większość moich prac powstała z konieczności rysowania. Gdy nie mam pomysłu, stoję przy ścianie i nie rozumiem. Zaczynam rysować i w tym automatyzmie powstaje rozwiązanie. Właściwie to nie ja decyduję, to się decyduje - mówił w jednym z wywiadów reżyser Krystian Lupa, jeden z najważniejszych polskich twórców teatralnych.

Oprócz jego spektakli zaproszonych na tegoroczny festiwal Ars Cameralis (za nami już "Prezydentki", przed nami "Końcówka") zobaczymy inne prace reżysera - te, które powstają najczęściej w samotności, bez udziału publiczności. Lupa bowiem także maluje, rysuje, tworzy grafiki i fotografuje. Efekty swojej pracy prezentował już w kilku miejscach w Polsce, m.in. w BWA w Jeleniej Górze i w Lublinie.

Katowicka wystawa "Krystian Lupa "Work in Progress" ma być prezentacją etapów artystycznych reżysera, jego fascynacji, zainteresowań, filozofii przenikającej jego teatr. To także próba pokazania Lupy artysty, niekoniecznie od strony tylko realizacji teatralnych. Rysunki i projekty scenograficzne jako zapis pomysłów teatralnych rozwiązań dopełnione zostaną przez elementy scenografii, projekcje filmowe oraz fotografie i fragmenty tekstów będące przykładem swobodnej, nierzadko oryginalnej wypowiedzi artystycznej Lupy. Prezentowane prace są jedynie niektórymi z wielobarwnej twórczości reżysera.

Lupa plastyk wydaje się zwolniony z ograniczeń naturalnych i architektonicznych. Postacie w jego pracach są lunatycznie zawieszone w przestrzeni, wyłaniają się z wody, bywają pozbawione części ciała, zbliżają się do istot pozakosmicznych. Pozasceniczna działalność Lupy nie tylko stanowi uzupełnienie jego artystycznej idei, ale jest też interesująca sama w sobie -jako produkt rozległej, surrealistycznej wyobraźni artysty. Na wystawie eksponowane będą zarówno niewielkie szkice, jak i prace o większym formacie. Kto uważnie przestudiuje rysunki reżysera, zauważy, iż są sumą plastycznych wizji z drobiazgowym zapisem zgłębianych emocji. Jedne mają charakter szybkich, migawkowych szkiców, inne są skrupulatnym rozpisaniem sytuacji na role. Przed sztalugami Lupa nadal jest reżyserem. Czasem właśnie tu, przed niezapisaną kartą, rozpoczyna się jego teatr. Wystawa pokaże aspekty plastyczne teatru Lupy, rysunki jako zapis pomysłów teatralnych rozwiązań, a często też punkt wyjścia do pracy nad spektaklem. Miłośnicy jego teatru odnajdą zapewne w pracach zalążki scenicznych wizji do "Lunatyków", "Immanuela Kanta" czy "Braci Karamazow".

Wystawa "Krystian Lupa - Work in Progress" (projekty, rysunki i fotografie) prezentowana będzie w Kamienicy Mariacka 10 od 25 listopada do 19 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji