Artykuły

Dąbrowski: Górecki był jednym z wielkich w historii muzyki

- Górecki był nie tylko wielkim twórcą, także znakomitym pedagogiem. Zawdzięczamy mu śląską szkołę kompozytorską, naznaczoną nazwiskami doskonałych artystów. Jako wielokrotny rektor Akademii Muzycznej w Katowicach stał na czele tej formacji, miał swoich uczniów i, miejmy nadzieję, wspaniałych kontynuatorów - powiedział dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

- Jesteśmy wdzięczni losowi, że Górecki (na zdjęciu) był, że mieliśmy przywilej osobistego kontaktu z nim i jego twórczością. Był jednym z tych, którzy wpisali się w łańcuch historii wielkiej polskiej muzyki - od Chopina, poprzez Szymanowskiego, Wieniawskiego, Lutosławskiego - powiedział Dąbrowski.

Nazwał Góreckiego "wybitnym twórcą symfonicznym i kameralnym, o ogromnej palecie środków wyrazu". - Jego III Symfonia "Pieśni żałosnych", która uczyniła go artystą światowej rangi, dzieło twórcy muzyki poważnej, dorównywała pod względem popularności największym osiągnięciom światowej muzyki rozrywkowej - przypomniał Dąbrowski. - Moim ukochanym utworem Góreckiego jest Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową - powiedział szef Opery Narodowej.

- Przypomnijmy, że to u Góreckiego Karol Wojtyła zamówił utwór, zrealizowany już w czasie, gdy był papieżem - "Beatus vir" - podkreślił Dąbrowski.

- Górecki był nie tylko wielkim twórcą, także znakomitym pedagogiem. Zawdzięczamy mu śląską szkołę kompozytorską, naznaczoną nazwiskami doskonałych artystów. Jako wielokrotny rektor Akademii Muzycznej w Katowicach stał na czele tej formacji, miał swoich uczniów i, miejmy nadzieję, wspaniałych kontynuatorów - powiedział Dąbrowski.

- Niezwykły człowiek. Z jednej strony tworzył pewną barierę psychologiczną. Był szalenie wymagający. Jednak po przekroczeniu tej bariery okazywał się dla innych człowiekiem bardzo ciepłym, serdecznym, pełnym humoru - wspominał dyrektor Opery Narodowej.

***

W każdym skomponowanym przez Góreckiego dźwięku czuło się polskość - powiedział o Henryku Mikołaju Góreckim Zygmunt Konieczny. W rozmowie z PAP dodał, że najbardziej z twórczości Góreckiego ceni Symfonię "Pieśni żałosnych". - Henryk Mikołaj Górecki był jednym z największych polskich twórców. Odszedł wielki polski kompozytor, który pisał prawdziwie polską muzykę. Czuło się to w klimacie jego utworów - w każdym skomponowanym przez Góreckiego dźwięku czuło się polskość. Był najbardziej polskim z kompozytorów - powiedział Zygmunt Konieczny, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

- Cenię wiele kompozycji Góreckiego, ale najbliższa mi jest chyba III Symfonia "Pieśni żałosne+ - zaznaczył Konieczny. To właśnie ten utwór, skomponowany w 1976 roku przyniósł Góreckiemu światową sławę. "Pieśni żałosne" osiągnęły zresztą także sukces komercyjny - na całym świecie sprzedało się ponad milion egzemplarzy nagrań tego utworu - przypomniał Konieczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x