Artykuły

Warszawa. Artyści uhonorowani Glorią Artis

Dziesięciu artystów - wśród nich aktorzy Janusz Rewiński i Zdzisław Wardejn oraz pisarz Antoni Libera - zostało we wtorek uhonorowanych medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Przyznał je minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas ceremonii w Warszawie medale, w imieniu Bogdana Zdrojewskiego, wręczył artystom podsekretarz stanu w resorcie kultury Jacek Weksler. "Gościć was to zaszczyt. To dzięki wam budowany jest w Polsce kapitał intelektualny i społeczny" - mówił do laureatów.

Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Stanisław Brudny, Antoni Libera, Bogumił Mrówczyński, Janusz Rewiński, Stanisław Słodowy, Mieczysław Święcicki i Zdzisław Wardejn.

Brązowymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowani zostali: Janusz Janiszewski, Jacek Muldner-Nieckowski i Paweł Trybalski.

Wszyscy, oprócz Rewińskiego, który nie był obecny na ceremonii, odebrali medale osobiście.

Stanisław Brudny (ur. 1930) od 1972 r. aktor Teatru Studio w Warszawie, na teatralnej scenie współpracował m.in. z Józefem Szajną i Jerzym Grzegorzewskim. Wystąpił w ponad stu filmach (ostatnio w "Lesie" Piotra Dumały), w ponad 70 spektaklach Teatru Telewizji i 150 słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. 16 maja obchodził 80. urodziny.

Antoni Libera (ur. 1949), pisarz, tłumacz, reżyser, jest znawcą twórczości Samuela Becketta, autorem przekładów jego dzieł dramatycznych, utworów prozą, esejów, wierszy. Sztukami Becketta zajmuje się także jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą; dotychczas zrealizował prawie 30 spektakli. Pierwsza powieść Libery, "Madame", którą w 1999 r. nominowano do Nagrody Nike, została przełożona na ponad 20 języków.

Bogumił Mrówczyński (ur. 1945) od 1996 r. jest dyrektorem Domu Pracy Twórczej-Pałac w Radziejowicach. Był zastępcą dyrektora Kazimierza Dejmka w warszawskim Teatrze Polskim. W 1993 r. został dyrektorem Gabinetu Ministra Kultury.

Janusz Rewiński (ur. 1949), aktor i satyryk, występował w Kabareciku Olgi Lipińskiej. Razem z Krzysztofem Piaseckim prowadził program satyryczny "Ale Plama". Do jego najbardziej znanych kreacji filmowych należą role w komediach Juliusza Machulskiego "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch".

Stanisław Słodowy (ur. 1932), artysta rzeźbiarz, jest profesorem Politechniki Śląskiej na Wydziale Architektury. Brał udział w 21 wystawach krajowych Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) i 35 międzynarodowych wystawach, salonach, konkursach i biennale sztuki. Wśród jego realizacji rzeźbiarskich w plenerze jest Pomnik Ofiar Faszyzmu w Jaworznie.

Mieczysław Święcicki (ur. 1936) to piosenkarz, aktor, artysta Piwnicy pod Baranami. Współpracował z Jerzym Jarockim, u którego występował w Teatrze Starym w Krakowie w sztukach Szekspira, Lope de Vegi, Musseta. Powołał Fundację Kultury i Sztuki Europejskiej Ars Longa.

Zdzisław Wardejn (ur. 1940), aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, zdobył sympatię szerokiej widowni rolami w komediach Romana Załuskiego (zagrał m.in. docenta Wolańskiego w "Koglu-Moglu"), Stanisława Barei, Janusza Zaorskiego. Gra m.in. w Teatrze Komedia w Warszawie. 21 kwietnia obchodził 70. urodziny.

Janusz Janiszewski (ur. 1961), istruktor ds. teatru w Gryfińskim Domu Kultury, jest też aktorem, dziennikarzem (publikował np. w "Dzienniku Zachodnim"), nauczycielem języka polskiego. Ma w dorobku role w Teatrze Kana w Szczecinie. Jako animator życia kulturalnego, powołał m.in. Festiwal Intymnych Form Artystycznych FIFART w Gryfinie.

Jacek Muldner-Nieckowski (ur. 1947), artysta rzeźbiarz, jest wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych, np. w Austrii, we Włoszech, w USA, Francji i Kanadzie. Stworzył wiele realizacji w brązie, kamieniu, ceramice i drewnie.

Paweł Trybalski (ur. 1937), artysta plastyk, był jednym z założycieli Oddziału Jeleniogórskiego ZPAP. Ma w dorobku prace malarskie, rysunki, zajmuje się też grafiką użytkową. Miał 21 wystaw indywidualnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji