Artykuły

Poznań. Wiceprezydent Hinc płaci za skandal z Ósemkami

Wiceprezydenta Sławomira Hinca nie ma na listach wyborczych PO. Jeśli wybierze start z komitetu Ryszarda Grobelnego, to może zapomnieć na przykład o przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

W sobotę na radzie regionu Platforma Obywatelska zatwierdziła ostatecznie listy wyborcze do sejmiku, powiatów oraz rad miast i gmin. - Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do kampanii. Liczymy przede wszystkim na sukces w dużych miastach województwa - mówi Rafał Grupiński, przewodniczący wielkopolskiej PO.

W Poznaniu - po nieoczekiwanym rozstaniu z Ryszardem Grobelnym - kandydatem partii na prezydenta jest przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz. W Pile i Ostrowie Wielkopolskim PO stawia na parlamentarzystów: senatora Piotra Głowskiego i posła Jarosława Urbaniaka. W Lesznie sięgnęła po byłego wojewódzkiego komendanta policji Tadeusza Pawlaczyka, a w Koninie wystawia przewodniczącego rady miasta Wiesława Steinke. Z kolei w Kaliszu partia wybrała wiceprzewodniczącego rady miasta Grzegorza Sapińskiego. W Gnieźnie wystartuje wicestarosta Dariusz Pillak.

- Jeśli chodzi o okręg poznański, to na listach do rady miasta nie ma żadnych zmian - mówi radny Mariusz Wiśniewski, sekretarz zarządu miejskiego PO. Liderami w Poznaniu będą zatem: Hubert Świątkowski, Krzysztof Skrzypiński, Jakub Jędrzejewski, Mariusz Wiśniewski, Marek Sternalski, Bartosz Zawieja i Grzegorz Ganowicz.

Propozycji startu do sejmiku nie przyjął wiceprezydent Sławomir Hinc. To cena, jaką polityk musiał zapłacić m.in. za zamieszanie z Teatrem Ósmego Dnia. Jej dyrektor Ewa Wójciak stanęła w obronie Janusza Palikota, za co została wezwana na dywanik. Według informacji "Gazety" Hinc chciał miejsce w pierwszej trójce listy do sejmiku, ale mógł liczyć jedynie na przedostatnie. - Na dziś temat startu wiceprezydenta Hinca w tegorocznych wyborach samorządowych jest zamknięty. Umówiłem się z nim na rozmowę o jego przyszłości w partii. Jeśli przyjmie propozycję startu innego komitetu, to postawi się w kłopotliwej sytuacji - zapowiada europoseł Filip Kaczmarek, szef poznańskiej PO. (Chodzi m.in. o ewentualny start Hinca w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.) W tym tygodniu Hinc ma podjąć ostateczną decyzję, czy zdecyduje się na start z komitetu Ryszarda Grobelnego.

W Poznaniu listę do sejmiku otwiera wicemarszałek Leszek Wojtasiak, "dwójkę" ma przewodniczący sejmiku Lech Dymarski, a trzecie miejsce przypadło kobiecie - Tatianie Sokołowskiej. Z ostatniego - jedenastego - miejsca wystartuje obecny radny, syn byłego prezydenta Poznania Maciej Wituski.

W pozostałych okręgach liderami będą: marszałek Marek Woźniak i członek zarządu Krystyna Poślednia (powiat poznański i Gniezno), starosta pilski Tomasz Bugajski (Piła) oraz radni sejmiku: Maciej Dąbrowski (Konin), Marian Poślednik (Leszno), Rafał Żelanowski (Kalisz).

PO chce zdobyć 21 mandatów w 39-osobowym sejmiku, co dałoby jej samodzielną władzę. - Mimo to postawimy na koalicję. Takie rządy będą mocniejsze - zapowiada wicemarszałek Leszek Wojtasiak, wiceprzewodniczący wielkopolskiej PO.

Obecnie PO rządzi w regionie z PSL. Ludowcy w sobotę także mieli swoją konwencję wyborczą. Stawiają na sukces w małych gminach i powiatach. - Chcemy co najmniej poprawić wynik sprzed czterech lat - mówi europoseł Andrzej Grzyb, szef wielkopolskiego PSL.

Liderami partii na listach do sejmiku będą: wicewojewoda Przemysław Pacia (Poznań), wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak i Arkadiusz Błochowiak (powiat poznański i Gniezno), radny powiatowy z Krotoszyna Hieronim Marszałek (Leszno) oraz dotychczasowi radni: Jerzy Kado (Piła), Czesław Cieślak (Konin) i Jan Grzesiek (Kalisz). Obecnie PSL ma pięciu radnych w sejmiku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji