Artykuły

Kraków-Warszawa. Premiera książki z wywiadami Koltesa

30 września, równolegle z premierą Krzysztofa Warlikowskiego, odbędzie sie premiera książki "Fragment mojego życia. Rozmowy z Bernardem Marie Koltesem (1983-1989)", wydanej przez wydawnictwo Ha!art.

Książka jest zbiorem wywiadów autoryzowanych przez Bernarda-Marie Koltsa, które ukazały się drukiem w prasie francuskiej. Chociaż nie jest to dzieło samego Koltsa, w dużej mierze do niego należy. Większość rozmów przejrzał i poprawił. Pobrzmiewa w nich jego głos i poczucie humoru.

Zebrane wywiady nie tylko ukazują złożoność relacji Koltsa z teatrem, o którym wiele miał do powiedzenia, ale też tworzą niezamierzoną autobiografię pisarza - autobiografię z pewnością cząstkową, celowo fragmentaryczną, ale interesującą jako taką.

Alain Prique

Bernard-Marie Kolts uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy francuskich. Urodził się w 1948 roku w Metzu. Zmarł na AIDS w Paryżu w 1989 roku. Początkowo studiował dziennikarstwo w Strasburgu, ale ostatecznie zdecydował się zająć teatrem. W latach siedemdziesiątych założył własny zespół Le Théâtre du Quai, z którym wyreżyserował swoje pierwsze sztuki (Les Amertumes, La marche, Procs ivre, L'Héritage, Récits Morts). W 1977 roku jego monolog "Noc tuż przed lasami" został pokazany na Festiwalu Off w Awinionie w reżyserii Yves'a Ferry'ego. To był moment przełomowy w jego twórczości. Pod koniec lat siedemdziesiątych dużo podróżował, głównie do Nikaragui, Meksyku, Salwadoru, Nigerii i Gwatemali. Po powrocie, w 1979 roku, poznał Patrice'a Chéreau, którego podziwiał za spektakl "Spór" Marivaux. To był początek ich niezwykle inspirującej współpracy. W ciągu kilku kolejnych lat Chéreau wyreżyserował w teatrze Nanterre-Amandiers większość sztuk Koltsa, między innymi: "Walkę czarnucha z psami" (1983) "Zachodnie wybrzeże" (1986), "Samotność pól bawełnianych" (1987), a w Théâtre du Rond-Point w Paryżu "Powrót na pustynię" (1988). W 1990 roku sztukę Roberto Zucco wystawił w Schaubühne w Berlinie Peter Stein. W Polsce nazwisko Koltsa stało się głośne przede wszystkim za sprawą inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego, który w 1995 roku wyreżyserował jego ostatni dramat Roberto Zucco, a w 1998 roku w warszawskim Teatrze Studio przeniósł na scenę "Zachodnie wybrzeże", wcześniej zrealizowane w Gradsko Dramsko Kazaliste Gavella w Zagrzebiu (1998).

Fragment mojego życia to zbiór wywiadów przeprowadzonych z dramatopisarzem w latach 1983-1989, które stanowią swoistą (auto)biografię Koltsa. Książka jest nie tylko niezwykle interesującym portretem pisarza, ale też istotnym świadectwem jego teatralnych poszukiwań.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji