Artykuły

Poznań. W weekend rozstrzygnięcie konkursu Metafory Rzeczywistości

Intymny portret generała Jaruzelskiego, bolesny rozrachunek z wojną i opowieść o ułomności - fizycznej i uczuciowej. W weekend poznamy zwycięzcę Metafor Rzeczywistości.

III edycja konkursu dramaturgicznego organizowanego przez Teatr Polski wkracza w decydującą fazę. Trzy finałowe dramaty zobaczymy w sobotę i niedzielę na czytaniach scenicznych. Po nich poznamy zwycięzcę, a zarazem jedną z premier, która jeszcze w tym roku wejdzie do repertuaru teatru.

Wszystko zacznie się w Malarni od dramatu "Miss Julia Pastrana" Joanny Gerigk. To oparta na faktach historia kobiety-małpy, która w XIX w. stała się główną atrakcją obwoźnego cyrku, dziwadłem poddawanym eksperymentom. Choć to jej człowieczeństwo podawano w wątpliwość, ma się wrażenie, że otaczały ją same zwierzęta. Początek scenicznego czytania pod reżyserską opieką Kuby Kowalskiego o godz. 18. Zaraz po nim (19.30) "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka. Dwóch żołnierzy ma powiadomić matkę o śmierci jej syna, a ich kolegi. To część wojskowej procedury, ale wszystko zostaje wywrócone do góry nogami, a formułka "Łączymy się w bólu!" nabiera nowych znaczeń. "A może ta cała wojna to pic na wodę. (...) Wkręcili nas i teraz się z nas śmieją. Zabijajcie się, skurwiele, my się na was popatrzymy. Rozumiesz, jesteśmy jak ci gladiatorzy, a oni siedzą sobie na trybunach i pokazują: kciuk w górę, kciuk w dół" - pisze Rowicki.

Ostatnie czytanie "Generała" Jarosława Jakubowskiego w reż. Artura Tyszkiewicza - w niedzielę o 18 na Dużej Scenie. To portret gen. Jaruzelskiego. "Zawsze byłem sam. Na poligonach, na lotniskach, kiedy całowałem się z tymi tłustymi generałami z bratnich armii. Najbardziej sam byłem wtedy w grudniu. Nikt tego nie zrozumie, bo nikogo ze mną nie było" - pisze Jakubowski. Zdobywcę głównej nagrody (10 tys. zł) wybierze trzyosobowe jury w składzie: Przemysław Czapliński, Łukasz Drewniak, Paweł Szkotak. Swoją nagrodę przyzna też publiczność i dziennikarze (obie po 5 tys. zł). Karnet na trzy czytania oraz uroczystość wręczenia nagród kosztuje 15 zł. Bilet na pojedynczą prezentację - 5 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji