Artykuły

Sopot. Samuel Beckett w "Toposie"

Najnowszy numer sopockiego pisma otwiera tekst Przemysława Dakowicza poświęcony tragedii pod Smoleńskiem.

Pojawienie się tekstu o takiej tematyce właśnie w tym miejscu budzić może sprzeczne uczucia. Z jednej strony - to jednak przecież karty periodyku literackiego, które mają to do siebie, że polityczna codzienność raczej na nie trafia. Z drugiej jednak strony - to nawiązanie do zdarzenia spoza świata literatury, pokazuje jak bardzo niecodzienne i mocno wykraczające poza doraźność ono było.

Zaraz potem zaczyna się już właściwy numer "Toposu" - tym razem król mógł być tylko jeden. I jest nim nie kto inny jak Samuel Beckett, bohater seminarium, organizowanego przez redakcję pisma w połowie maja. Na kolejnych kilkunastu stronach to nazwisko pojawia się wielokrotnie, odmieniane przez wszystkie przypadki i to - co rzadkie w "Toposie" - odmieniane nie tylko przez rodzimych krytyków literackich i eseistów, ale także przez obecnych też na seminarium naukowców z innych krajów. Najbardziej nietypowe podejście do twórczości Becketta znaleźć można w tekście Joanny Barskiej, która przygląda się jej związkom z muzyką. Ważne miejsce w tym bloku materiałów zajmują teksty związane z przedstawieniem "Końcówka", przygotowanym przez grupę Complicité: redakcji udało się przeprowadzić wywiady z realizatorami tego spektaklu, m.in.: reżyserem, scenarzystą i aktorami.

Ale Beckett to nie wszystko. Przynajmniej jeśli chodzi o najnowszy numer "Toposu". Drugą część otwiera obszerny esej Przemysława Dakowicza o twórczości Tadeusza Różewicza. W stałym toposowym cyklu o poetach nieco mniej znanych Wojciech Kudyba pisze o Janie Kasprze, Zofia Zarębianka analizuje medytacyjny charakter wierszy Artura Szlosarka, a Wojciech Kass przedstawia kolejny zestaw wpisów ze swojego dziennika. Poza tym całości numeru dopełnia jeszcze garść poezji (m.in. nowe wiersze Kazimierza Nowosielskiego) i spory zestaw recenzji. Dodatkiem do najnowszego numeru sopockiego dwumiesięcznika jest arkusz poetycki z najnowszymi wierszami poetki, która żadnej rekomendacji nie wymaga - Ewy Lipskiej.

Topos - dwumiesięcznik literacki, nr 1 (110) 2010

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji